•

Деси ЗАХАРИЕВА

Ботев спечели Купата на БФС при набор 2001. Във финала, състоял се във Велинград „канарчетата“ победиха с 2:0 Левски. Момчетата на Стефан Стоянов надиграха тотално своя съперник и заслужено вдигнаха трофея. Двубоят се игра на стадион „Чепинец“, а „жълто-черните“ се чувстваха като домакини във Велинград. Пловдивчани бяха подкрепени от около 500 „жълто-черни“ привърженици, които не спряха да надъхват ботевистите през всички игрови минути. Срещата стартира с мощна заря, която разтресе небето над Велинград. Окрилени от подкрепата на бултрасите, ботевистите откриха резултата още в 4-ата минута. Мартин Петков овладя топката на 25 метра от вратата на „сините“ и с топовен шут разстреля стража на софиянци – 1:0. В 48-ата минута превъзходството на пловдивчани бе материализирано с втори гол. Габриел Земярски изпълни свободен удар, защитата на „сините“ не се ориентира добре и топката се озова в непокрития Атанас Янков, който от няколко метра прати кълбото в мрежата за 2:0. Веднага след последния съдийски сигнал „жълто-черните“ започнаха празненствата, а песните на бултрасите огласяха цял Велинград. След края на церемонията, на която бяха наградени двата отбора, феновете на най-стария футболен отбор се присъединиха към ботевистите на терена за обща снимка, на която запяха любимата на всички „канари“ песен: „БОТЕВ ЩЕ ПРЕГЪРНЕ КУПАТА…“