Димитър ГАНЧЕВ, заслужил майстор на спорта

На авиомоделната база в Парк „Острова“- Пазарджик завърши Европейското първенство по авиомоделизъм са кордови модели в класовете F2.Финалните стартове се проведоха при изключителен интерес и безкомпромисни битки за спечелването на шампионските титли. Отлично подготвените писти предоставиха и отлични условия за високи спортни резултати, от които се възползваха най-подготвените и рутинирани състезатели. За пореден път , това бяха отново руснаците, които успяха да завоюват два златни, три сребърни и два бронзови медала, следване от украинците също с 2 зланти, но с един сребърен и два бронза, англичаните с два златни, словаците с злато, два сребърни и французите с един златен медал. В отделните категории модели европейски шампиони станаха:  клас F2A –Ейснер Паул- Англия със скорост от 302,1 км/ч, а при юношите  Ян Спирин-Русия- 284,6 км/ч.  От българите при мъжете най-добре се представи пловдивчанина Георги Кабаков и въпреки новият си републикански рекорд от 285,5 км/ч, остана едва 16-ти, а при юношите Георги Говедарски се примири с 4-то място с 221,3 км/ч.   В клас F2B европейске шампион стана   Игор Бургер- Словакия с 2228,7 точки, при юношите- Микита Леонидов- 2083,28 т., в  клас F2C победи  тандема Сургуе Паскал/Сургуе Александер- Франция с 6:30,5 минути на 200 обиколки,за юношите- Кочетигов/Венедиктов-Русия с 3:40,3 минути на 100 обиколки. Тук за България единствения сребърен медал извоюваха  юношите – 14 годишният Николай Палежев от Русе в тандем със 17 годишният Стефан Чолаков от Бургас с 54 обиколки. В клас F2D- победи Станислав Чорни- Украйна в 8 от 8-те финални боя, а при юношите- Иван Борода-Русия със 7 победи, а нашата Никол Павлова от Русе остана пета само с две победи, въпреки големият си хъс и атрактивните си битки при воденето на боевете.  Традиционно церемонията по закриването и награждаването се проведе на площад „К.Величков“ в центъра на града, с много настроение и весели възгласи в чест на победителите . Председателката на FAI жури- госпожа Дьо Халман от Англиа даде висока оценка на организацията и провеждането на Европейското първенство и изяви надеждата, че и в бъдеще на прекрасната спортна база в Пазарджик ще бъдат възлагани домакинства на отговорни международни прояви.