Димитър ГАНЧЕВ, ЗМС

На летището край с. Черногорово от 6 до 10 август се проведе Световното юношеско първенство по авиомоделизъм за свободно летящи модели- класовете F1. Над 70 състезатели от 17 държави от Европа, Азия и Америка се впуснаха в надпреварата за разпределяне на титлите и медалите за индивидуално и отборно класиране в класовете F1A- безмоторни планерни модели, F1B- модели с гумено моторни двигатели и F1P- таймерни модели с двигатели с вътрешно горене. Още в първия ден стана ясно, че нашите юноши и девойки са твърде далече от водещите европейски сили.

В клас F1A, още от първият тур уверено  поведе финландеца Корпела Кейли и с 1680 точки стана световен шампион, а среброто грабна естонеца Манник Карл с 1605 точки, а с бронза се задоволи  руснака Бушневич Игор с 1320 точки. В отборното класиране шампионската титла стана притежание на Естония с 4017 т, сребро за Израел- 3870 т. и  бронза за Франция- 3771. От българският отбор Виктория Пейкова остана едва 25-та с 1161 точки.

При „гуменяците“- клас F1B вице световният шампион Манник Карл-Естония с 2160 точки уверено се пребори за златния медал и шампионската титла, сребро за Гейшпеймер Кейли-САЩ с 2019 т. и бронз за израелеца Серит Явал- 1807 точки.  Отборно тук спечелиха руснацитес 3910 т., сребро за Латвия-3812 т. , а бронза  остана за германците-3797 т. Българите  тук се оказаха в незавидно положение и Ванеса Вескова стана едва 17-та с 1254 т, а Кристина Иванова и Григор Миланов, съответно 26-ти и 28-ми.

В най-майсторският клас F1P- таймерите, отново естонеца Нулк Герт с 1854 точки заслужи златото и стана световен шампион, а американеца Ейшорт Хайдън стана вице световен шампион с 1755т. и бронз за руснака Липов Владислав- 1505 т. Тук българската надежда Никол Павлова, още в първи тур направи фатална грешка и след забиване на модела , треньорският екип не успяха  до края на стартовете да го центроват. Вкрайна сметка- предпоследното 15-то място.

Отборно тук отново пролича класата на руската школа и отново световна титла с 3419 точки, сребро за Полша с 3274 т. и бронз за Естония с 3221 т. На церемонията по тържественото закриване и награждаването на призьорите, от Световната федерация FAI бяха връчени медали и преходни купи за отборните победители. Със задоволство и овации беше прието предложението през 2019 година Пазарджик отново да е домакин на Европейското първенство по авиомоделизъм за кордови модели – класоветеF2.