106 години след трагичната смърт на най-нежния поет на България – Пейо Яворов, на бял свят излизат непознати до този момент негови стихотворения, писма и документи, които според критиката имат изключителна литературна стойност, съобщи БТА.
Те са предоставени на Народната библиотека от Христо Павлов от София, второ поколение колекционер с молба да направи експертна оценка за автентичност. Документите, които по думите на Павлов са намерени в кофите за боклук, са свързани с Македония и са точно датирани – октомври 1912 г. Те отразяват дейността на Яворов като първи кмет на Неврокоп (днес Гоце Делчев) по време на Балканската война и като войвода на чета в Македоно-одринското опълчение.
Сред документите са и непознати досега стихотворения, които според литературния критик Пламен Тотев са последните, написани от него. Ръкописите са разчетени от доц. Милкана Бошнакова, историк и архивист, специалист по история на освободителното движение на българите в Македония и Одринска Тракия от Освобождението (1878) до периода между двете световни войни.
Става въпрос за общо 19 оригинални документи. Има четири писма до Тодор Александров в София, до Таньо Николов в Мехомия, до Тодор Тодоров в София и до Христо Чернопеев в Мехомия. Има още девет требвания (името е поставено от автора), четири разписки, един къс от знаме в рамка и едно отделно стихотворение.
Междувременно, издателство „Персей“, заедно с Георги Зъбчев и фондация „Яворов“, пуска книга, наречена „Непознатият Яворов“, в която ще бъдат публикувани всички документи.
И паднах сякаш поразен от гръм –
зарових плачещо лице в земята
и чух със сетни сили чуден звън –
звънът на бойната тръба и на войната…
(Куплет от новооткрито стихотворение на един от най-големите поети на България)
Няма коментари!
Все още няма коментари.