Първият випуск от ученици пожелали да изучават перспективната специалност „Технология на биопроизводствата“ в професионална гимназия „Атанас Ченгелев“ в Пещера, получиха своите дипломи за придобито средно-специално образование на 24 юни. Това се случи на тържествена церемония в местния Исторически музей.

Трима от випуска ще продължат във висше учебно заведение, като още отсега знаят, че ще имат стипендия от „Биовет“ АД.

След важното за всеки абитуриент събитие разговаряме с двама пълни отличници – Петър Сидов и Айдан Садулова. Младите хора са напълно наясно със своите намерения да продължат своето образование и няма нищо странно, че и двамата са се насочили към специалността, която са усвоявали и в гимназията. Това, което ги привлича към тайните на науката е възможността да навлезеш в детайлите на един истински производствен процес и да живееш едновременно в настоящето и бъдещето.

„Биотехнологията е широкоспектърна наука с бъдеще“ – казва Айдан, „За мен това е технологията на ХХI век и посещенията в „Биовет“ ми дадоха много, защото видях лабораторна апаратура, която идва наистина от бъдещето. За мен работата там е вълнуваща, защото научих неща, за които по-рано не съм се замисляла. В същност ние живеем в свят, който е сътворен по законите на биотехнологията. Всичко около нас е създадено от атоми, които са в химична връзка по между си.“

„От дете имам интереси към химията и ми беше много приятно да уча и да практикувам, това, което ми се преподава.“ – разказва Петър Сидов. „Исках да намеря професия, която ми харесва и биотехнологията е точно това. Имам голямо желание да се развивам в тази посока. Със сигурност обичам химията и искам да благодаря за подкрепата, която ни оказват от училище и от фирма „Биовет“, където провеждахме своята практика.“ – допълва той.

Отличните ученици в паралелката по „Технологияя на биопроизводствата“ са получавали стипендия по време на обучението си, а пътните на Петър, който е родом от Козарско са били поети изцяло от „Биовет“, в края на всеки срок и учебната година, пълните отличници са получавали и бонус, казват сами, че не става дума за малка сума.

Гимназията е оборудвана с три различни лаборатории и учениците могат да се обучават в реални условия за бъдещата си дейност. Отделно от това те са посещавали и лабораториите в предприятието. Пещерската гимназия „Атанас Ченгелев“ е сред малкото в областта, които могат да се похвалят с учебна аула. Там могат да се чувстват наистина като студенти.

Срещаме много сериозна подкрепа от страна на „Биовет“, разказва и директорката на школото Славея Златанова. Благодарение на фирмата са създадени много от придобивките в училището и е закупена апаратура, която иначе е непосилна за школския бюджет.

Гимназията е създадена преди почти осемдесет години, с Указ на цар Борис II, като селскостопанско училище. По време на социализма се превръща в Техникум по тютюна, именуван е на известният тогава агроном Атанас Ченгелев. За първи път профил по биотехнолоия влиза в учебната програма през осемдесетте години на миналия век, когато в Пещера се появява гигантът Комбинат за микробиални препарати.

След промените настъпили през 1989 г. училището започва бавно да гасне. „Не сме променяли името му, защото държим на традициите“ – казва Славея Златанова. „За нас е важно да запазим наследеното и да надграждаме. С гордост мога да кажа, че почти половината от хората, които днес работят в „Биовет“ са минали през класните стаи на нашата гимназия. Отдавна искахме да възстановим паралелките с практическа насоченост към местния бизнес и това стана възможно преди няколко години. Най-напред създадохме кръжоци по химия, за да видим дали ще има интерес у децата и след като това стана, получихме и подкрепата на Министерството на образованието, за да създадем този профил отново в училището. Първите, които постъпиха в него са завършващите сега. Година по-късно стартирахме и дуалното обучение. „ – разказва Славея Златанова.
В момента професионалната гимназия „Атанас Ченгелев“ дава знания и умения в три направления – икономика, ресторантьорство и биотехнология.
„Всеки от учениците има наставник, като в „Биовет“ това са хора преминали през специално обучение за работа с ученици“. – допълва Георги Щерев. Това е човекът, който се грижи за връзката на „Биовет“ със средните и висшите учебни заведения. Освен с пещерската гимназия, предприятието контактува и с ПГ по химия и химични технологии в Пазарджик.
„Всички записали се в паралелката „Технология на биопроизводствата“ получават в началото на годината еднократна помощ в размер на 100 лева. Освен това в зависимост от успеха си, получават стипендия от 40 до 60 лева. На пътуващите от околните селища Брацигово, Бяга, Козарско, Исперихово покриваме пътните разходи. – казва още инж. Щерев. Средствата които заделяме за младите хора не са малки, (близо 100 000лв за година, от които за стипендии 40 хиляди лева) но ние не само инвестираме в бъдещите си кадри, но и споделяме отговорността за качеството на професионалното обучение и въобще за възпитаването в труд и отговорност на младите хора. За тези, които имат желание да продължат образованието си в УХТ или ПУ Пловдив – биотехнологии, Биовет предлага договор за издръжка на следването и осигуряване на работа след завършване. На учениците с по-задълбочен интерес към биотехнологиите, даваме възможност за допълнителни познания чрез кръжок веднъж седмично.“
Няма коментари!
Все още няма коментари.