Зимното слънцестоене настъпва утре, 21 декември, в 17:59 часа. Тази нощ, в 00:23 часа пък официално настъпва и астрономическата зима. Подобно на лятното слънцестоене и зимното е натоварено с много символика и затова се извършват много езотерични и дори някои християнски ритуали, които имат за корен точно езическите чествания на зимното слънцестоене.

Коледа, Ханука – това са все дати в празничния календар, свързани с астрономичното явление. Езическите корени на Коледа могат да се търсят още в раждането на бога-слънце, в контекста на християнството това е Спасителят – Исус Христос.

Зимното слънцестоене е нощта, в която мракът, злите сили вземат превес. Затова навсякъде то се чества със запалване на огньове на открито, свещи и фенери – за да се противопоставим на мрака и в душите ни, като не го допускаме между нас и в дома си.

Домът се украсява с вечнозелени растения, иглолистни, и както е северноевропейската традиция също – с имел и зеленика. Навсякъде отрупваме с дарове – плодове, ядки и семена, за да призовем плодородието да дойде. Подаръци разменяме и помежду си.

В българската традиция зимното слънцестоене се свързва с отминаващия днес Игнажден и както повелява тя – на масата се слагат варива, за да започне зърното да едрее в земята. На този ден се правят пророчества за идната година – по полазника, и започват коледните тържества.