Десетина дни остават до Рамазан Байряма, разказва Несрин. Тя е от Пещера и може с часове сладкодумно да говори за приготовленията, които мюсюлманите правят за един от двата си най-големи празника. Ястията, които се готвят, са предимно сладки, обезателно има баклава, баница, курабии и други сладкиши. Пие се шербет и плодови сокове, а в днешно време всяко семейство ги е заменило с безалкохолни напитки. Празнично облечени момчета, около 12-годишни, и младежи на възраст до около 20 години обикалят къщите на близки и роднини. Целуват ръка на домакините, искат прошка. Даряват ги с курабии, небет шекер, захар на бучки, орехи, грозде и бонбони. Сега най-често ги с различни бонбони, сред тях обаче не трябва да има шоколадови.
05ramazan
Но, да върнем лентата назад, на 18 юни, започна свещения за мюсюлманите месец Рамазан, през който те стават преди изгрев, закусват и до залез слънце не се хранят. Въздържанието се налага, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащи хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че през свещения месец Рамазан, Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.
Постенето, което съществува и при нас, при мюсюлманите се нарича „оруч“. То обаче е доста по -различно от християнския обред. По традиция час преди изгрва, започват да бият тъпани, които събуждат хората, за да могат да се нахранят преди слънцето да излезе на небосклона. Краят на деня е след залез, когато вече е позволено да се яде и се нарича „ифтар“. Тогава на масата се слагат всякакви храни. Постите не са задължителни за децата, бременните, болните и за хората на път. Те са символ на усилията на духа да победи земните изкушения.
Рамазанът е и време за благодеяние и щедрост към бедните. Според Корана, постенето позволява на мюсюлманина да спечели по-голямо благоволение от страна на Аллах. Всяка вечер след постите мюсюлманите дават „ифтар“ – благотворителна вечеря.
05iftar
Задължение на по-заможните вярващи през този месец е да раздадат „садака“ – милостиня за по-бедните, сираците, вдовиците, учащите. Едномесечното говеене завършва с т.нар. Шекер Байрям, който продължава три дни. Три дни преди Шекер Байрям е нощта „Кадир геджеси“. Това е най-свещената нощ в исляма. През тази нощ ангелите и духът Джебраил слизат с позволението на своя господар за всяка повеля.
Празникът Шекер Байрям продължава три дни, те слагат край на Рамазан Байрам и тази година се падат на 16, 17 и 18 юли, а Курбан Байрам – на 23, 24 и 25 септември.
05ramazan1
Първият ден преди Байряма жените месят мекици и ги раздават на съседите си, децата обикалят от къща на къща и събират бонбони, мекици, сладки. Този ден се нарича „Арифе гюню“.
Рано на празника мъжете отиват на джамия за „Байрям намазъ“, където имамът обявява започването на празника. Същия ден по-младите посещават по-възрастните, целуват им ръцете, за да им честитят и да им искат прошка.
Ето и три рецепти от турската кухня, които предизвикват възхитата на всеки турист посетил Истанбул.

Кюнефе / Сърница

05kunefe

Продукти

300г суров кадаиф
200г моцарела
50г безсолно фета сирене или обезсолено халуми
100г масло
1-1.5ч.ч захарен сироп

По желание – кората на 1/4 лайм и шам фъстък за поръсване.

Приготвяне

Най- добре започнете от сваряването на захарния сироп. Съотношението е 1 част вода:1 част захар. В интерес на истината аз направих малко повече сироп, но е въпрос на вкус. В моя случай смесих чаша вода с чаша захар и оставих на котлона докато заврат. Добавих малко кора от лайм, колкото да придаде малко повече аромат, но това далеч не е задължително. След като сиропът заври го издърпайте от котлона и го оставете напълно да се охлади.

Тавичка с диаметър около 20 -25 см се намазва обилно с масло. Суровият кадаиф се смесва със 100те грама разтопено масло. На основата на тавичката хубаво се натъпква половината от кадаифената смес. Отгоре се подрежда нарязаната моцарела и обезсоленото сирене. Покриват се с останалата част от кадаифа, като отново се натъпква добре.

Отгоре се подреждат няколко малки парченца масло и тавичката се слага във фурната на 200 градуса. Препоръчва се да е на по- долно ниво, а не по средата, за да се запече добре от долната страна. След като кадаифът хване хубав кафеникав загар (след около 35 минути) го извадете от фурната, оставете да почине 5 минути и го залейте с охладения захарен сироп (стайна температура, не от хладилник). Поръсете с шам фъстък и яжте, докатое още топъл.

Може да го нарежете на парчета или да го нападнете още в тавата.

Реване/ Нова Махала

05revane

Продукти

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. захар
2 бр. яйца
1 ч.л. (5 г) сода бикарбонат
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар за сиропа
няколко капки лимонов сок

Приготвяне

Содата се слага в киселото мляко и се оставя да шупне. Разбиват се киселото мляко със содата и захарта, след това се добавят жълтъците и брашното и също се разбъркват. Към тази смес се прибавят разбитите на сняг белтъци, но не се разбива с миксер, а се разбърква внимателно. Изсипва се в тавичка и се пече се умерена фурна, докато клечка забодена в средата излезе чиста. След като изстине се залива със сироп от 1 ч.ч. захар и 3 ч.ч. вода, към който е добавена ванилия и няколко капки лимонов сок.

Татлии /Пещера

05tatlii

Продукти

един буркан от компот / 800 мл/ вода

един кг захар

една ванилия

4 пак. масло / 500 г /

1 кг брашно без една шепа

Приготвяне

От маслото и брашното се омесва гладко тесто.От него се оформят елепсовидни татлии с дебелина 5 мм., нареждаме ги в не намазана тава и печем на 180 градуса до светло кафеникав цвят. Приготвяме сироп от водата,захарта и ванилията. Поливаме студените татлии с топлия сироп.

* Снимки – интернет