Ако си в Пазарджик и имаш само ден, ето ти десет места, които на всяка цена трябва да посетиш. Местата са подбрани след анкета сред жителите на града, те смятат, че абсолютният фаворит е:
Парк – остров „Свобода“
Той заема площ от близо триста декара и до голямото наводнение на Марица през 1858 г. е бил малък и безлесен остров. След това там се появяват дърветата.
В продължение на половин век е частна собственост и се използва за дърводобив и паша на добитъка, след което през 1905 г. е откупен от градската управа и превърнат в парк. През годините хора проявяват интерес да закупят и превърнат острова в своя резиденция, сред които и цар Фердинанд, но среща острия отпор на местните градски управници.
Територията на парка е разделена на две части от пресичащата го транспортна артерия, свързваща града с промишлената зона.
Северозападната част на парка е по-добре благоустроена. В нея има изградена и добре поддържана алейна мрежа, сгради и съоръжения, които са предназначени за краткотраен отдих и спорт. В този сектор от парка има изградени паметници и мемориални знаци. Югоизточната половина на острова е образувана по-късно и с бедна откъм видово разнообразие растителност. В тази част на острова не са осъществявани паркоустройствени и благоустройствени дейности.
През 1920 г. е била извършена реконструкция на парка. Изградена е алейна мрежа, засадени са цветя, прокопан е водопровод, поставени са чешми, оформя се малко езеро с водоскоци, къпалня с плаж. Построен е и летният театър. Източната част на острова е оставена в естествения си вид – с тополи и върбалак. Освен него в парка били изградени футболно игрище и други спортни съоръжения. След построяването на нов стадион в северната част на града старото спортно съоръжение на територията на острова се преустройва в розариум.
През 40 – те години на миналия век на Острова са се провеждали и парадите за Гергьовден.
Днес цялостната визия за парк-остров „Свобода“ е подчинена на идеята за оформяне на общ комплекс за краткотраен отдих, спорт и развлечения, който да е съобразен със съвременните тенденции в тази насока.
Ситуирани са осем зони на активност: за гастролиращи увеселителни съоръжения, за игрови съоръжения за деца от различни възрасти, за екстремни атракционни съоръжения, водни атракции, за пикник и много други.
Днес островът е място за отдих и е сред емблематичните за Пазарджик места. Красивите розариуми и интересните художествени скулптури привличат внимание. За всички любители на спорта е напълно обновен и реконструиран колодрумът с условия за футбол, баскетбол, волейбол, тенис на корт, тенис на маса, колоездене и др.
От 2009 г. е открит зоопарк, в който посетителите могат да видят тигри, лисици, чакали, коне, елени, лами, сърни, антилопи, муфлони, сурикати, еноти, фазани и др.
От петък до неделя паркът ще приеме и второто издание на „Плюс Фестивал“.
Фотофакт: Фитнес кътът на Острова има почитатели от всички възрасти.
2. Синагогата – еврейският храм, спомен от недалечното минало
Голямата синагога в Пазарджик е построена през 1850 г. Архитектът Ставри Темелков е едно от най-прочутите имена на Брациговската строителна школа. Архитектурата и декорацията са великолепна илюстрация на местната традиционна архитектура с необарокови черти, характерна за Българското възраждане от средата на 19 в. Това е една симетрична структура с една композиционна ос с посока североизток-югозапад. Разположението е продиктувано от специфичните изисквания на мястото. Главното вътрешно пространство е структурирано според каноничните изисквания за този тип сгради – централно пространство, обособено от четири свободно стоящи колони, със собствено индивидуално декоративно третирано покритие. Таванът е богато декориран. Пространството е монументално и осветено от многобройни прозорци (повече от 30), в зависимост от светлината навън. Синагогата е паметник на културата в сравнително добро техническо състояние.
Малката синагога е построена през 1872 година, в момента тя е действаща. Според пазарджиклии двете сгради трябва да се посетят, защото носят спомените на миналото, а днес доставят естетическа наслада.
3. Пазарът – място да обмениш информация и да си напазаруваш свежи зеленчуци
Централният градски пазар също е култово място в града. Освен свежи плодове и зеленчуци, минавайки от единия до другия му край ще научите всички градски клюки. Понякога те еволюират до неузнаваемост, но със сигурност ще откриете за какво да си побъбрите с веселите търговци на сергиите. понякога и те се начумерват, но не си мислете, че причината за това е у вас. Просто са си такива. Ако не се усмихват ведро, по-добре не спирайте, дори и да харесате стоката им.
Ето как е изглеждал пазарът в миналото, тогава той се е намирал в покрайнините на града.
За да си купите хубава стока се уверете, че хората, които ви я предлагат са производители. За жалост те стават все по-малко, но пък със собствените си ръце са обрали зеленчука, който виждате на сергията.
4. На шега или на истина, но четвъртото място посочено за посещение е кв. „Изток“
Напоследък кварталът доби печална популярност с джамията, в която се правят проповеди не съвсем в традициите на днешния ислям. Дали това е така или не, предстои да разберем, тепърва съдът ще се произнася. Това, което отлричава квартала от всички останали в града са две неща – невероятните улички, образували се от постоянното долепяне на нови и нови стаи към ромските къщи, а също така и местните обичаи, които коренно се различават от тези на останалите. Редом с джамиите тук ще откриете и християнски църкви, които също не се вписват в традициите на православието. Причината се корени във факта, че населението обитаващо квартала бе най-лесната жертва за плъзналите в страната ни секти след настъпването на демокрацията. поради липса на интерес от страна на управниците, първи с ромите заговориха емисарите на евангелистите и ислямисти.
5. Църквата Св. Богородица – гордостта на Пазарджик
Църквата „Света Богородица” е най-старият християнски храм в Пазарджик и един от символите на града. Обявен е за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата с национално значение в бр. 98 на Държавен вестник от 1964 г. През годините храмът е изграждан от местните хора пет пъти, като през всичките периоди на строеж църквата е строена вкопана в земята по нареждане на османските власти.
Първите исторически сведения за църквата датират от ХVІІ век. През ХVІІІ в. храмът става средище на книжовна дейност, където се преписват различни богослужебни книги.
В настоящия си вид храмът е построен през 1836 -1837 г. от представители на брациговската архитектурна школа и за разлика от предишните дървени конструкции, новата църква била изградена от камък и тухли.
Според едно предание османската власт не разрешавала строеж на голяма църква, но главният майстор убедил управителите на града, че ще построи църква не по-голяма от размерите на биволска кожа. Майсторът доказал твърдението си, като накъсал на тънки ленти една биволска кожа и с тях оградил мястото и така определил размерите на новата църква. Турският управник удържал на обещанието си и църквата била построена по започнатите размери. Храмът обаче трябвало да бъде вкопан в земята и да се огради с високи стени, за да не се вижда.
След Освобождението (1878 г.) е построена и камбанарията на църквата. Оградата, която огражда храма, е разрушена през 1904 г., а през 1914 г. храмът „Света Богородица” е обновен и изписан отвън и отвътре.
„Света Богородица” заема площ от 1140 кв. м, отвън височината й достига 14,5 метра, а отвътре – 16 м. Във вътрешността на църквата, в западната й част, след преддверието са преградени два параклиса – „Свети Архангел” – отляво, и „Свети Никола” – отдясно. Над тях е балконът, който служи за емпория (женска църква).
Църквата е известна сред поклонници и туристи най-вече със своя иконостас. Дърворезбованият иконостас е изработен от орехово дърво от майстори от Дебърската школа. Размерите му са 20,40/6 метра с площ 120 кв. м. Характерното за Дебърската школа предпочитание към човешки и животински фигури се забелязва и в иконостаса на храма. Майсторите са поставили специален акцент на човешките фигури – забелязват се на двата реда табли в основата на иконостаса, представени са сцени от Стария и Новия завет. Сред животинските фигури се виждат грифони, дракони, вълци и др. В иконостаса са изобразени още Христос, ангели, херувими и др.
В храма „Света Богородица” има 221 икони, датиращи се от различни периоди – от ХVІІІ, ХІХ и ХХ век. Храмовия си празник църквата празнува на 15 август – „Успение на Пресвета Богородица”. Църквата е включена в списъка на Стоте национални туристически обекта. От храма могат да бъдат закупени икони и информационни материали и книжки за историята на църквата.
6. Куршум джамия – толкова стара и загадъчна
Една от най-старите постройки в Пазарджик е куршум джамия. Тя се намира в центъра и е била свързана с митичния Куршум хан, който приемал странници от цял свят. Куршум джамия се нарича така заради кубето на своето минаре. То е характерно за времето, в което тя е построена. Джамии със същото име има в Карлово и Пловдив.
През 1574 г. великият везир Дамат Ибрахим паша построява най-големия турски паметник в Пазарджик – Куршум хан, разположен на главния път в града (днес ул. „Константин Величков“). Освен като станция, ханът разполага със складове и магазини за търговия, както и със занаятчийски работилници. Той е един от най-големите куршум-ханове на Балканския полуостров. Представлява двуетажна каменна сграда (от дялани камъни) с оловни кубета, и заема площ от 11 570 m2. Турският пътешественик Евлия челеби свидетелства, че не бил виждал такъв голям хан с обори за 2000 камили, конюшни за 3000 жребци, 70-80 къщи с хареми за семейни аяни и първенци, кьошкове за проходящите везири и министри, и за бедни гости. Този хан съществува до освободителната Руско-турска война от 1877-1878 г., когато е опожарен. След Освобождението той е окончателно разрушен.
Начало на водоснабдяването се поставя през 1748 г. с хващането на изворите при село Ивайло на 5 km северно от града и отвеждането на водата по канални тръби до 43 чешми. Водопроводът и тръбите се използват до 1930 г.
След татарите-стражи в Пазарджик се увеличава турското население, което постепенно ги асимилира. По-късно идват още юруци и други тюркски племена. Първите тюркски поселници, юруците, са преди всичко животновъди. Животновъдството дава обилен суров материал на кожухарството и кожарството. От втората половина на 17 век, когато започва упадъкът на османското могъщество, броят на турското население намалява. Много османци са избити във войните с европейските им неприятели, други стават жертва на болести като чума и холера.
От средата на 16 век в града започват да се заселват и българи-християни от околните села, които преди това посещавали града само за пазар. През втората половина на 16 век, когато в Пазарджик трайно се настанява българското население, градът се развива в западна посока, около мястото, където е църквата „Успение Богородично“. Оттук се създава първата българска махала – Вароша.
През втората половина на 17 век Пазарджик продължава да се развива в северна посока; вероятно тогава се създава и голямата българска махала „Чиксалън“, в която после е построена църквата „Свети Архангел“. След това, през 18 и началото на 19 век, в северна посока се създават чисто българските махали „Кавлъккавак“ и „Сюлюккавак“. Според някои сведения, към средата на 19 век Пазарджик се състои от 33 махали – 18 турски, 12 български и 3 цигански. Макар че българските махали са по-малко на брой, те са по-гъсто населени, а българи има и в турските махали. През 1865 г. населението на Пазарджик е около 25 000 хиляди, българите съставят 57% от него, а турците – 28,5%. Като търговски град, Пазарджик привлича и друго население – евреи, арменци и др.
7. Галерия „Станислав Доспевски“
Художествена галерия „Станислав Доспевски” Пазарджик е самостоятелен музеен институт, чийто предмет на дейност е събирането, опазването и популяризирането на движими културни ценности на изобразителното изкуство.
Галерията е създадена през 1963 г. като отдел на Общия народен музей в Пазарджик. През 1966 г. се обединява с къща-музей „Станислав Доспевски” с решение № 50 / 02.08.1966 г. на ИК на ОНС – Пазарджик в Художествена галерия „Станислав Доспевски”. Основател и първи директор на галерията е художникът Цветан Радулов.
Художественият фонд е структуриран в следните раздели: „Живопис”, „Графика и рисунка”, „Скулптура”, „Икони”, както и авторските колекции „Стоян Василев” и „Георги Герасимов”. Към края на 2012 г. основният фонд наброява 2585 бр. инвентарни единици, а с авторските колекции около 10 000 творби.
Галерията има два филиала: къща- музей „Станислав Доспевски” и къща-музей „Георги Герасимов”. Къща-музей “Станислав Доспевски” е паметник на културата и един от 100-те национални туристически обекта в България. Тя е построена през 1864 г. по проект на художника Станислав Доспевски от брациговски майстори, и е характерна за периода на Възраждането. Къща-музей “Георги Герасимов” е построена през 1905 г., обявена е за индивидуален паметник на културата през 1985 г. Притежава статут на музеен обект – филиал на Художествена галерия “Станислав Доспевски” от 1993 г. Завещана е на град Пазарджик от нейния собственик – художника Георги Герасимов, заедно с цялото му художествено наследство от творби, покъщнина, лични вещи, между които с музейна и етнографска стойност, личен и фамилен архив, ценна библиотека от 1974 тома, пособия за рисуване и други.
Художествената галерия е била инициатор и домакин на национални изяви: ОХИ “Април 1876”, ОХИ “Портрет-живопис”, “Автопортрет-живопис”, “Поколения”, “Стил”, “Левски и времето”. Гостувала е на галерии в страната, уредила е изложби зад граница: Ставрпол (1974), Улан Батор (1986), Кипър (1987), Дамаск (1989), Алжир (1990).
Уредени са изложби на пазарджишки художници от национална величина: Георги Герасимов (1966), Георги Машев (1978,1988), Станислав Доспевски (1973,1984), Елисавета Консулова – Вазова (1982), Анна Крамер – Бехар (1989), Величко Минеков (1998,2008).
Галерията е културен център, който разполага с четири експозиционни зали, отворен за съвместни проекти с други галерии, творци и организации от страната и чужбина. Предпочитано пространство за интелектуални и образователни събития.
8. Регионален исторически музей – Пазарджик
РИМ – Пазарджик е един от водещите и най-стари музеи в България. Създаден е през 1911 г. с решение на Управителния съвет на читалище Виделина. През 2000 г. се преобразува в Регионален исторически музей с територия на дейност област Пазарджик. По профил музеят е общоисторически и има следните основни отдели: Археология; История на България ХV-ХІХ в.; Етнография; Нова история; Най-нова история; Фондове и научен архив; Връзки с обществеността. Историческите експозиции са поместени в специално построена сграда на площ от 1200 кв. м. Музеят притежава собствена специализирана библиотека, реставрационно ателие и фотолаборатория, има уреден щанд за продажба на рекламни материали, сувенири и кафене. Нашият музей е съхранил богатствата на културно-историческите паметници, свидетели на многообразна, високо художествена материална култура и изкуство на народите, населявали пазарджишка област от най-древни времена. Надяваме се, че виртуалната разходка ще Ви стимулира да посетите нашия музей. Затова целия музеен колектив Ви кани да бъдете гости на Регионален исторически музей – Пазарджик.
Работно време: Понеделник – Петък – от 09:00 до 17:00 часа Събота – от 10:00 до 17:00 часа Неделя – от 10:00 до 14:00 часа
Етнографската експозиция на ул. „Отец Паисий“ № 8 е отворена за посетители всеки делничен ден от 09:00 до 17:00 ч. и събота от 10,00 до 17,00 часа
Къща музей „Константин Величков“ на ул „Теодор Траянов“ № 6 е отворена за посетители всеки делничен ден от 09:00 до 17:00 ч.
9. Канала „Паша арк“
През южния край на Пазарджик протича една от главните водни артерии на България – Марица.
На 2 km западно от града в нея се влива река Тополница, която в турско време има ръкави и в самия град. Още тогава се оформя напоителният канал Паша-арк, който и днес минава през града. Наричали улицата край него „малката Венеция“. Вижте защо.
Днес край Паша арк са оформени зони за изкуство.
10. Тортата и Старата поща
Няма как да твърдите, че сте били в Пазарджик и да не сте посетили неговия същински център известен като Тортата, иначе казано площад „Константин Величков“. От там със сигурност ще видите Театъра, носещ името на гениалния пазарджиклия. Той е издигнат на мястото на някогашния градски затвор. Дори има легенда, че дървото, което и днес расте в двора му е служело за бесилка. Точно отсреща е другата емблематична за града сграда – Старата поща.
И накрая – Къде обичате да похапвате? – попитахме пазарджиклии и те отговориха в
„Манастира“
Мястото за кафе и бърборене пък е
„Зеленото“
*Специални благодарности на pz-history.info, на фотографа Никола Колев, който знае как да покаже красотата, както и на архивите на РИМ – Пазарджик и Държавен архив, без които тази статия нямаше как да бъде онагледена.
Града ни има невероятна история и невероятен съвременен облик! Поздравления за всички, които са отговорни за това – както гражданите, така и нашия кмет. Никога няма да напусна Пазарджик!!!
Пазарджик е известен най-вече с това, че е „град на селяни“.
По-гнусна и манипулативна класация не съм виждал!
Извадете кафенето и циганската махалата, преместете синагогата и джамията на последно място и тогава цапайте очите ни с подобни лайна! Повече няма да влезна в този сайт никога!
Г-не или г-жо, не сте дали името си и не знам как да се обърна към Вас, нищо не е манипулирано. Анкетата е правена на Острова, там както всички добре знаем се срещат и роми. Между другото, кварталът им наистина е доста по-различен и екзотичен от останалите в града. За да не бъда голословна Ви обещавам един репортаж от там. Ще се убедите, че е доста забавно да бродиш в „Изток“. А ако не искате да идвате в сайта, то аз нищо не мога да направя. Това е въпрос на личен избор, но изтърваването на нервите не решава проблема. Можете да посочите Вашите фаворити. Напишете Вашите десет места.
На мен ми харесва, няма защо да се правим, че циганите ги няма. Тук са. Факт. Защо пъ кварталът им да не стане туристическо място? Това не е лоша идея, Баерн.
Статията е хубава, има и красиви места в градчето ни, но поставянето на на квартал „Изток“ изобщо в тази класация …е немислимо!!!!
квартал ,,Изток“- нажсиакаде сме изжестни с агресивните и прекалявашти в прявата си цигани .Балгарите масово си продават йилиштата и бягат.ЗАШTO ?
още едно любимо място там е БАР „БЕЗ ИМЕ“
Ха ха,защо направихте реклама на кръчма в която една салата е 15.00лв.Ами парк Стадиона,къде е с прекрасните кестени и чистия въздух,с атракциите(малко занемарени от общината),с хубавите алеи ?!?Защо не се развие тази зона и не се изгради и там един фитнес на открито-целия квартал излиза в жегите там да търси спасение?Няма достатъчно детски съоражения ,няма забавления за хората от тази част на града!
11.Първата пивоварна в Пазарджик:РОМБУС!!!Занаятчийска бира.На пътя за с.Ивайло,зад Затвора! 🙂
Няма роми затова не направиха реклама . Според мене също първите места трябва да се заменят …
Нещичко и за най интегрирания етнос сред българската нация–арменският и неговият нов духовен символ-храмът „Сурп Степаннос“ и доизграждащия се арменски културен клуб! А някога един самоотвержен арменец е спасил градът от опожаряване и населението от изтребление–Ованес Съваджъян! Иначе може би нямаше да има Татар Пазарджик и сетне Пазарджик!?
Много хубаво написано с чудесни снимки!Браво!
Нерсес Ширинян-мъдрец!!!