Светият синод все още не се е произнесъл по подписката на батачани срещу дядо Николай. През 2012 година над 800 жители на Батак се подписаха в протестна петиция срещу пловдивския митрополит Николай, който взе с решение на кмета на града историческата църква „Света Неделя“.
Местните хора са зле настроени към владиката, защото той направи действаща историческата църква. След всяка служба там, дядо Николай изнася безумни речи. В последната от тази година той твърдеше, че батачани били тичали към храма Господен през април 1876-та, за да вземат своето последно причастие, след което Господ слезнал от небето и ги вдигнал при себе си отдясно на стола. Това бяха фантазиите на митрополита.
В речта му никъде не се споменава думата „Априлско въстание“, нито какъв е поводът тия хора да тичат, нито потушаването – те просто тичали там, за да вземат Свето причастие и да станат светци… Църквата, в която загиват хиляди, е обявена за паметник през 1927 година от тогавашното Министерство на просвещението. Решението е публикувано в Държавен вестник. През 1954 година е вписана в списък на обекти, общонародна собственост, свързани с национално-освободителните борби.
С постановление на Министерски съвет от 1992 година е наложена забрана над връщането на недвижими имоти държавна собственост, свързани с културното наследство. Църквата е мавзолей- костница и статутът и не е променян. Дарението, извършено от община Батак по едноличното предложение на тогавашния кмет Петър Паунов, на практика е незаконно. Църквата все така е държавна собственост. В Батак се говори, че митрополитът бил много недоволен. Местното дружество „Будител“ е сезирало редица институции като Комисията за култура на Народното събрание, Министерството на културата, Министерството на регионалното развитие, но отговорът е мълчание.
Според председателя на „Будител“ Веселин Станков, Министерството на културата е проспало момента.
Затова от дружеството са подали сигнал до прокуратурата и в момента тече досъдебно производство за незаконното предаване от страна на община Батак на имот „Историческа църква“ на Пловдивската митрополия, незаконно разпореждане с костите на загиналите батачани в Априлското въстание и тяхното разнасяне под формата на мощи и търговията с тях. Останките са движима културна ценност и са под защита на Закона за културното наследство, казва още Веселин Станков, но имаме сведения, че частици от тях се разнасят по България и в чужбина за освещаването на един или друг православен храм, което е незаконно.
Няма коментари!
Все още няма коментари.