С концерт на духова формация към симфонично-оперетно дружество „М-ро Георги Атанасов” – Пазарджик и Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик“, бе отбелязан днешният празничен ден. В продължение на повече от час пазарджиклии се насладиха на изпълненията на музикантите и танцьорите, коитопоказаха за пореден път своите умения на пл. „К.Величков“.
Датата 6-ти септември бележи Съединението на Кнажество България с Източна Румелия и на практика е първата голяма крачка към днешната ни Родина. Зад пределите на тогавашната държава обаче остават големи части от страната. Едва през 1913 г. към нова България се присъединява и все още поробената до този момент част от Странджа.
Малко Търново например има три освобождения. Освободено е от Османско иго още през 1878 година, но Берлинският договор откъсва тези земи по-късно от Мидия-Енос и границата отива на Босна. Така тази част от България отново остава в ръцете на турците. 35 години тази част на България е под султанска власт. За това идва моментът през 1912 година – Балканската война, в България, Сърбия и Гърция обявяват война на Турция и това е удобният момент с български войски да се освободи този край. На 9 октомври 1912 година по стар стил или 20 октомври по нов, в Малко Търново влизат първите части на българското опълчение. След два дни още нови роти влизат в града и тогава се създава първо 12-членна комисия, която да следи за реда в района, а за управлението на града се избира една 3-членна комисия с председател Иван Дяков и членове Иван Берберов и Райко Петров, който става кмет. Тогава Малко Търново обявява своята независимост като свободна територия.
В тези два дни се обслужва молебен пред православната църква в знак на почит към българските войници и опълченци, които влизат в града. Когато турците се изтеглят, в Малко Търново не живее обикновено турско население, а най-вече администрация и офицери от турския гарнизон, поп Сава Шаренков създава група и описват имуществото на офицерите в техните домове за да не бъде то ограбено. Това е първият значим акт, който по-нататък става акт на една дипломатическа работа от страна на свещеника спрямо една нова реукопация, която настъпва в Малко Търново, след като през 1913 година започва Междусъюзническата война и турците отново влизат в града.
Те влизат с решение , дори войниците пуснати на свобода, да безчинстват. Тогава поп Сава Шаренков заедно с други първенци от града представят на Осман бей, коменданта на града, списъка на имуществото, което те са съхранили. Трогнат от този техен жест, той ги пита какво имат в предвид, а те го молят войската да се прибере в казармите, което и става като не се позволява мародерство в града. Така се стига до датата 25 октомври 1913 година, когато отново в резултат на примирието, което е сключено между воюващите страни, тази част от територията на Странджа се присъединява към Царство България. Трогателен е моментът на прощаване на турския комендант, възпитаник на френски пансион, с града. При подписването на акта за предаването на земите той търси свещеника Сава Шаренков, на който се покланя заради тези му достойнства.
Македония завинаги остава извън пределите на България.
Няма коментари!
Все още няма коментари.