Приключват строително-монтажните дейности по изграждането на депото за отпадъци, а отриването ще бъде на 13-и октомври, съобщи кметът на Пазарджик Тодор Попов.
Това е първата, но най-важна стъпка в работата ни да спрем замърсяването от старото сметище. Реализацията на проект „Регионалното депо за неопасни отпадъци от регион Пазарджик, Клетка 1 и съпътстваща инфраструктура” ще обслужва 9 общини – Пазарджик, Батак, Ракитово, Брацигово, Лесичово, Велинград, Белово, Пещера и Септември.
Този проект е пример за една невидима инфраструктура, която обаче ще е с видими резултати. В момента е в ход подготовката и кандидатсването по процедура за компостиране и изграждане на сепарирараща инсталация, което е от изключителна важност за удължаването срока на ползване на вече изградената клетка.
Площта за изграждане на новото Регионално депо за неопасни отпадъци – Пазарджик, е 145 504 кв. м. и включва две нови клетки за депониране на отпадък на обща площ около 95 дка, от които предмет на финансиране е изграждането на Клетка 1 на площ от 53,4 дка.
Припомняме, че в края на октомври 2015 г. започна строителството на Клетка 1 на регионално депо за неопасни отпадъци. Проектът на стойност 16 млн. лв. се реализира с финансовата подкрепа на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
Площта за изграждане на новото Регионално депо за неопасни отпадъци – Пазарджик, е 145 504 кв. м и включва две нови клетки за депониране на отпадък на обща площ около 95 дка, от които предмет на финансиране е изграждането на Клетка 1 на площ от 53,4 дка.
При изграждането на клетката за депониране се предвиждат преградни диги, дънен изолационен екран, система за събиране и отвеждане на филтрационни води (дренажни колектори, шахти), ретензионен басейн за филтрационни и други потоци отпадъчни води, система за улавяне, отвеждане и третиране на депониен газ, горен изолационен екран, канавки за повърхностни води и др. спомагателни съоръжения. Като част от регионалното депо ще бъдат изградени още входно-изходна зона с КПП, електронна автомобилна везна, зона за измиване на сметоизвозващи автомобили на изход, административно-битова сграда, експлоатационен и контролен път, паркинг с 4 паркоместа, резервоар за ПП-нужди, изгребна яма – всички на обща площ около 50 дка. Ще бъдат изградени и зелен пояс и ограда.
На площадката се предвижда изграждане на необходимите технически съоръжения – помпена станция за осигуряване на необходимия напор на водата за питейно-битови и технологични нужди, площадкови ВиК и електропроводи, и нов трафопост тип МТТ 20/0,4кV.
Няма коментари!
Все още няма коментари.