Курбан чорбата е ястие, което става за всичко. И за сватба, и за погребение, а навремето и за войнишко изпращане, разказва баба Вела Гостева. Хубаво е да пазите рецептата, защото ние лека полека си отиваме, а заедно с нас и ония манджи, които са се запазили още от времето, когато България е била под турско. Курбан чорбата е една от тях.
За да я сготвиш не се иска много майсторлък, стига да знаеш какво и колко да сложиш в казана. Защото ако ще готвиш за много хора, ще ти трябва казан. Навремето това ставаше в меден, калайдисан казан. За сто литра курбан се слагат до тридесет килограма агнешко. Първо се слага то в казана, а сетне се залива с вода. Месото трябва да е ситно нарязано, за да увира по-лесно, редеше баба Вела.
След това добавяш ситно нарязани по три килограма чушки, домати и кромид. Сипваш два литра олио, кило ориз и от килото сол, да ти останат три шепи.
Два килограма пък е брашното за сгъстяването на чорбата. Слагат се две пакетчета черен пипер, червен пипер около пакет и накрая магданоз.
В нашето село това е яденето и за църковен празник и за сватба. Прави се за кръщене, прави се и за погребение. Ако искаш, можеш да сготвиш и за дома, ако обичате чорба, ама трябва да намалиш съставките.
Тази рецепта я имам от десет години.
Баба Вела вече не е на този свят.
А за да си сготвите курбан чорба за шестима ви трябват следните продукти:
300 грама месо (агнешко, пилешко, заешко – каквото изберете)
3 чушки
1 домат
1 глава кромид
чаена чаша олио
3 лъжици ориз
4 зрънца черен пипер
1 чаена лъжица червен пипер
сол на вкус
1 лъжица брашно
магданоз
Приготвяне:
Хубаво измивате месото, леко го осолявате и нарязвате на ситни кубчета. Слагате го в тенджерата и наливате пет литра вода. Пускате да се вари и когато заври, добавяте ситно нарязаните чушки, кромид, настърган на ренде домат, чаената чаша олио, червеният пипер. Оставяте всичко да ври и когато месото е почти готово добавяте ориза. Когато и той се свари, а водата е почти наполовина извряла, разредете брашното с водичка и го добавете в гозбата. Разбъркайте я добре и докато чакате малко да поистине нарежете на ситно магданоза и го добавете преди сервиране.
Рецептата е много хубава.
Мисля, че може и без ориз , нали се слага брашно за сгъстяване.
Една препоръка: В някои части на Варненско , при ястия с агнешко месо се употребява суха дива мащерка. Било за печено месо, било за курбан или друго ястие. Ароматът на мащерката много добре се съчетава с миризмата на агнешко(шилешко) месо.
Пробвайте.