Никола ИВАНОВ, литературен критик
И в последната си стихосбирка „Усмивката е Бог” Борислав Петров е на познатото си ниво както в съдържателен аспект, така и в класическия си стих, в който този поет предпочита да твори.
Силата на изкуството, поезията е в количеството говорещо мълчание. Борислав Петров е разбрал, че крясъкът не лекува болката и човекът трябва да си носи кръста мълчаливо, с достойнство, без да се оплаква. Неговите стихове са безпатосни, драматични, достатъчно екзистенциални. Искаш ли да те чуят, трябва да говориш тихо, защото болката отеква по-силно на фона на мълчанието. Това поетът потвърждава още с първото си стихотворение „Има много различни мълчания”:
Може би в тая шумна компания
идва ред и за мойто мълчание.
Ще притихна с глас на камбаните –
да се върна при старите чанове.
В стихотворението откриваме и жаждата по българската поетична традиция. Това продължава и в „Де е старата българска сила”. Същността и посланията откриваме в драматичните въпроси, които задава поетът: „Де е старата българска сила/ де е тръпката с благата вест?”; „Де е здравата българска зима…?”; „Де ги старите ангелски звуци…?”; „Де е старото българско вино…?”. Несъмнена е жаждата по автентичност на лирическия герой на поета. Същата тоналност и послания носи и стихотворението, определило заглавието на стихосбирката:
Аз не искам измамна родина,
караули по митинг заря,
но когато до края изстина,
да се знае – живях да горя.
…………………………………………
Прегоряха край мен идеали,
и животи угаснаха в мрак.
………………………………………..
Беше въглени моето тяло
и жарава изтля от снега.
Аз не съм ви всемирното тяло
и не съм ви всемирна тъга.
Поетът е горд, че е успял да съхрани лирическата си чистота, да опази стиховете си от конюнктурата, да избяга от „фалшивите огньове”, за запази своя „ангелски лик”. В „Тая наша” лирическият герой не желае да е покорен и да се присламчва към силните на деня, а отстоява достойнството си, каквото и да му струва това. Неговите братя „все още са в дрипи”. Той е част от унизените и оскърбените от живота. Поетът не може да не носи универсалната любов в сърцето си и да я изразява в творчеството си. За поета Бог е усмивка, която окуражава хората, в стиховете му те намират упование и надежда, защото е справедлив и ще въздаде според делата на всеки. Но човек не трябва да чака пасивно, а да воюва непрестанно и неуморно за правдата, защото тогава и Той ще му помогне, длъжен е и трябва да се самоизгражда:
Бъди си пещта, и глината –
и наковалня или чук.
По мъжки примири се с времето –
за чест и обич няма срок.
Посято ли е вече семето –
все някога се ражда Бог.
За да отстои себе си поетът е длъжен да съхрани житейската си и творческа Свобода. В „Стига вече…” Борислав Петров категорично заявява, че няма да се съобразява и страхува, ще твори само по съвест:
– Стига вече дишане на дребно.
Стига вече дребни номерца.
В името на хляба са потребни
толкова потиснати сърца.
Подобни са посланията в „Писмо” и „Амин”, където поетът въстава срещу политическата демагогия. Затова сочи имената на най-великите ни национални личности, от които трябва да черпим сила – основателят на българската държава Аспарух, Левски и Ботев.
Любовта е сред основните теми в поезията на Борислав Петров. Тя е в центъра на стихотворения като „Небето дреме онемяло”, „Под перата на птичи воал”, „Прости за лодката изгубена”, „Няма повод да пиша за теб”, „Една жена – опърлена от вятъра”, „В календара на обич пропусната”, „Прощавай, пак не си дойдох навреме”, „Понякога сълза, въздишка, нота”, „Малко сол от гореща сълза”… В тях става дума за чистата обич, за верността към любимата, за трепета при очакването на единствената. Общата тоналност на любовните стихотворения на поета ще характеризирам със стихове от „Дълбоко в хладното усое”:
И идваха красиви птици,
жреци от чужди племена.
Но казах аз на всички жрици,
че винаги ще си една.
Една сред хладното усое,
една сред Господния храм.
Запазих скрито нещо твое –
на тебе себе си да дам.
Докато има любов, животът ще е неунищожим. С обич, топлина и интимност са наситени стиховете, посветени на близките – майката, сестрата, бащата, дъщерята, приятелите. Поетът не крие неизплатените дългове към тях, които изкупува чрез стиховете си.
Борислав Петров не се стреми към признание, а е петимен за съпричастие и разбиране в „Аз не прося за дребно внимание”:
Аз не прося за дребно внимание.
Мойто рамо не е за потупване.
Обичта не е повод за звание.
Нито дребна е тя. Нито купена.
Аз не моля за бюстове мраморни.
…………………………………………………..
Аз не искам от вас ръкопляскане.
Същите послания и настроения продължават и в „Няма място за моята снимка”, в което поетът заявява: „Без дрънкулки по моята шия”, защото тогава „И така – сред души лилипутски/ се превърна животът в сироп”, „налигавя” се всичко.
В съдбата на Исус в „Исус 2000” Борислав Петров е постигнал лична интерпретация на предателството за 30-те сребърника, на отвратителното лице на измяната.
И Борислав Петров живее в самота, което е универсално за поетите, хората на изкуството, тя е най-плодоносното и истинско творческо състояние. В самотата поетът разкрива и разголва душата си. Но стиховете са за другите, те са сюблимният дар на поета, чрез който той поднася сърцето си на хората в „Сам”:
Но не можеш ли друг да обичаш
Още приживе мъртъв си. Сам.
Поезията е Любов в „А имам само ден”.
За един поет се съди и по творческите му учители. За Борислав Петров това са прокълнатите поети – Бодлер, Верлен, Едгар По, Рембо и другите. Истински учител му е Иван Динков, на когото поетът е посветил едноименното стихотворение. От него е осъзнал, че поетът винаги трябва да бъде на страната на унижените и оскърбените, в окото на болката, или както казва Учителят: „Голямото изкуство предполага на сълзи в очите, а очи в сълзите”.
„Отново жив” е стихотворение-равносметка за Борислав Петров:
Доказах си – когато тъмно стане,
аз сили имам да преборя мрак
и в мен запазих истинско имане –
с любов да мразя всеки дребен враг.
Поетът се зарича да брани свободата си, да презре „всичко дребно”, да дарява чистата си любов и кръв на хората. Защото и за него Бог е любов.
Борислав ПЕТРОВ, „Усмивката е Бог”, стихотворения”, „Белопринт”, Пазарджик, 2017 година
Няма коментари!
Все още няма коментари.