Никола ИВАНОВ, литературен критик
Хайку и нава са стихотворни жанрове, сътворени от способността на поета да „хване” мига. Образът, метафората да зафиксират моментното състояние и преживяване, изразено чрез асоциация, блеснала ненадейно и останала в съзнанието. Поради тези особености поетичното зрение се нуждае от дълбочина на проникването в нещата, от богато въображение и владеене на асоциативните връзки. Задължително условие за успеха е поетичното съзнание да провиди зад думите. Тези кратки поетични форми не само трябва да запечатат миговете на прозрение и будното въображение, но и да отидат зад думите, където се крие същността на словото.
Преимуществено с хайку е изградена поетичната книга на Лилия Христова „Градина под прозореца”. Още първото тристишие разкрива способността на поетесата чрез смисловия обрат необичайното да стане обичайно:
Не научих
как се прави портрет на птица –
направих градина под прозореца.
Само че за да се случи това, богатото поетическо въображение трябва да прогледне зад думите откъм обратната им страна, негативът да изсветлее и да се превърне в позитив, без да има нищо общо с фотографията.
Отговорността пред думите, пред словото откриваме в:
Пиша
върху тънкия лист
на надеждата
с перо
от страх.
За поетесата поезията хайку е:
Стълба
от тристишия –
към кула
с безсънно прозорче.
Поезията е вечно безсъние, непрестанно будуване, постоянна отдаденост до обреченост на Словото, за да не пропуснеш нещо важно. Безплоден е моментът между неотишлата си още нощ и недошлия още ден, защото времето и пространството са ничии. В малко думи да събереш максимум мисъл и асоциации – това е истинската поезия:
В лунна капка
побирам
мечтите си.
В това се изразява уважението към словото, защото не трябва да се допуска разхищение на думите. А молбата и мечтата на поетесата е стиховете й от грозни патета да се превърнат в „лебеди”, защото поезията е призвана да превръща грозните патици в красиви лебеди. Скуката не задоволява лирическата героиня: „Денят е дете./ Ще остарее в еднообразието/ на града…” Образно поетесата оприличава слънцето над камбанарията със „старинна монета/ в дланта на облак”.
Социалната чувствителност е изразена фино и деликатно:
Смокинята наднича
като дете през прозореца.
Баба шепне
пред иконата на Богородица.
Вдовишката й забрадка
е гнездо на сълзи.
Нощтта „изтича през раните/ на небето.” Увяхналите цветя асоциират с нерадостните спомени. Лирическата героиня на поетесата се оприличава със стадиите, предхождащи появата на пеперудата. Моралните терзания са съпроводени с болка и тъга. А ангелската чистота е присъща на децата, защото те са недокоснати от пороците, за разлика от възрастните. Някога Емилиян Станев, перифразирайки философа, определяше за един от най-големите парадокси фактът, че омърсените и изхабени възрастни учим и възпитаваме чистите деца:
Единствено
децата знаят,
че ангелите са човеци.
Това се потвърждава и от: „Лист,/ пастел, акварел…/ Детската ръка намира/ огледалния град,/ от който аз се връщам.” Затова лирическата героиня в редица хайки съжалява и изживява драматично порастването, отминаващото чисто детство. Колко финес и нежност струи от стиховете:
Глухарчета
в лятно петолиние –
прозвънва зимата.
Смяната на годишните сезони е едно цвете: „в гардероба/ стрък лавандула/ разделя/ лято от есен.” Кокичето е предвестник на Надеждата, защото е предвещава пролетта и отиващата си зима. Макар че всеки сезон има своята красота, есента е предпочитана, защото предполага вглъбеност. Творбите са изпълнени с тъга. Март за лирическата героиня е преломният месец, защото подсеща за настъпващата пролет. Колко красота и духовност излъчват стиховете:
Пролетен повей.
Пред иконата –
пламъче
на минзухар.
Щурецът „скитник” озвучава стиховете. Свободата е „море” за лирическата героиня. „Лъжата поражда бедствия”, заявява убедено поетесата. Облакът, който се опитва да закрие слънцето се превръща в „дъжд от искри”.
С нелюбов не се живее, споделя поетесата в редица хайки, животът се превръща в скука. Истинската любов не се нуждае от крясъци за доказване:
Риби
от двете страни на
риф от мълчание.
С неми очи
те изпращам.
Тъжно е и в любовта.
Думите са истинската връзка между хората, понякога дори без да са изречени. Те ни срещат с другите хора, предвещават бъдещи срещи. Докато си служим с тях, винаги има Надежда.
Полифонични са хайките, когато провокират, предполагат и предоставят възможност на читателите за сюжетно развитие чрез читателското въображение. Повечето от творбите в „Градина под прозореца” са именно такива. По стълбата от тристишия на Лилия Христова се изкачваме високо, в селенията на духа.
Няма коментари!
Все още няма коментари.