Защо на празника на св. Харалампий се освещава мед, какъв е смисълът? Зная, че покровител на пчеларите е св. Прокопий. В житието на св. Харалампий не откривам това. Благодаря Ви!
Отец Добромир Димитров, Православие.бг
Може би знаеш, че когато дойде някоя болест, тя неминуемо ни напомня, че сами по себе си нямаме живот, и въобще се чувстваме слаби и незащитени. Заради това човекът през цялата си история след Грехопадението иска да бъде независим, силен и да подчинява на волята си природата, другите и собственото си тяло. Този стремеж е отразен и в медицината. Тя е блян по безсмъртието и има за цел удължаване на живота, но всичките ни усилия се разрушават.
Днес има антибиотици, има апарати сърце, бели дробове, бъбреци, но „дните на нашия живот са седемдесет години, а при по-голяма сила осемдесет години, а най-доброто време от тях е труд и болест” (Пс. 89:10). Това е казал отдавна св. цар и пророк Давид, а виждаме, че и днес нещата не са се променили.
Така, че имаме нужда от защита.
Свети Харалампий се е доказал като защитник против болести и епидемии и ние в негово лице виждаме ходатай и бърз помощник. А медът през цялата история на човечеството е смятан за лековит. Така че не е сложна връзката между меда и светеца. Просто свързваме личността, молитвата и лекарството.
А какво да кажем за „лекарството против безсмъртие”?
Знаете ли, че когато в Константинопол имало чума или други бедствия, числото на приемащите св. Причастие нараствало. Всеки търсил защита от Господа, Богородица или някой светец.
За светците-покровители на различни съсловия можем да търсим корените им в миналото. В епохата на езичество, различните професии имали покровители богове, като Хермес – бог, почитан от търговците, Арес или Марс – покровител на войниците и т.н. Това обаче се променило с идването на християнството и много съсловия сменили божествата си със светии. Само че разликата между тях и сегашните християни в България е, че в онази епоха в деня на чествания светец празнуващите са били в храмовете на св. Литургия, а сега в деня на св. архангел Михаил да сте видели полицаите да се причастяват, или пък банкерите – в деня на св. Николай? Не.
А да мислим, че св. Харалампий не е покровител на пчеларите и няма нищо общо с меда е неправилно. Не трябва да търсим такава логика, т.е. че един светец помага за едно и такъв е инструментариумът му, а друг не…
Днес е ден на пчеларите, Църквата почита св. Харалампий
На днешната дата своя имен ден празнуват всички, които носят имената: Харалампи, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо, Валентин, Валентина, Вальо и Валя.
На днешния ден православната църква почита св. Харалампий – християнският светец-лечител, който според поверието държи всички болести. На днешния празник, жените месят питки, мажат се с мед и се раздават за здраве. Св. Харалампий е покровител на пчеларите, затова и днешният ден е празник на пчеларите и на пчелите. Традицията повелява в църквата да се занесе мед за освещаване, за да има здраве и мед през цялата година. Смята се, че този мед придобива лековити сили и се пази за специални случаи. Ако някой се разболее, той трябва да вкуси от него, за да оздравее бързо.
В българския народен календар денят се нарича още Хараланбей, Араланбей, Хараламповден и Чуминден. Според поверието, за да се предпазят от лоши болести, жените не трябва да работят на този ден, освен да омесят питката и да я занесат в храма за освещаване. На днешния ден своя храмов празник отбелязват и жителите на град Септември. Църквата „Свети Харалампий“ в града има интересна история. По време на турското робство в района живели двама комити, които отмъщавали на турците за извършените от тях злини. В края на живота си решителните българи поискали да построят църква.
Единият дарил земята, а другият пари за храма. Необходимо било обаче да се вземе и разрешение от местния турски бей. Когато отишли при него – той отказал. След време трябвало да се роди поредното дете на бея. От цяла дузина деца обаче всичките били женски, а той копнеел за наследник. Когато дошъл денят беят извикал съпругата на единия от комитите, която трябвало да акушира на родилката. Тя се казвала Неделя и първа съобщила на бея добрата новина, че има момче.
Доволен, че съдбата го дарила с мъжки наследник беят й обещал да изпълни всяко нейно желание. Подучена от мъжа си Неделя поискала да даде разрешение да се построи църквата. Така бил построен храм „Свети Харалампий“, който е осветен през 1871 година. На 10 февруари се почита също и св. Валентина, за която се знае само, че е живяла през 4-и век в околностите на гр. Кесария, близо до Палестина. Когато я карат да принесе жертва на езически божества, тя хвърля камък върху светилището и му обръща гръб. Скоро след това е обезглавена.
Днес храмов празник има църквата в Септември, чийто патрон е Св. Харалампий.
Няма коментари!
Все още няма коментари.