Никола ИВАНОВ, литературен критик
В последно време хумористът и сатирикът Александър Йотов като че ли поизостави фейлетона и хумористичния и сатирични разкази за сметка на епиграмата. След книгата „Междучасие”, която съдържаше и фейлетони, и епиграми, последваха няколко негови сборника само с епиграми: „100 епиграми и още нещо”, „Бодлинки”, „Въгленчета”, „Острилки“, „Въртележка“, за достигнем до последната „Орисия”. Епиграмата е преди всичко концентрация на мисълта, изненадваща находка, оригинално обобщение, изразено обикновено в два или четири стиха. Казаното преди теб да го изразиш и споделиш по непознат оригинален начин. Всичко това трябва да бъде поднесено достатъчно образно и метафорично, намекът да предизвика досещане и усещане у читателя, които да му доставят удоволствие при четенето.

Александър Йотов притежава дарбата да забелязва недостатъците и зад конкретния случай да достигне до обобщението, което да фиксира явлението. А в живота, който ни заобикаля в последните години нещата се повтарят, което е доказателство колко бавно и трудно се променя човешката природа.
Още първата епиграма „От памтивека”, с която започва книгата, впечатлява с обобщението, което носи:
Всичко е в името
на вимето!
За съжаление се оказва, че Свободата в България по същество я няма, повече е на теория, тя е по-скоро фасадна. За това става дума в „За властта”:
Вместо да ни управлява,
винаги ни оседлава!
Най-често в сатиричните епиграми на Александър Йотов съвсем основателно попадат политиците, защото от тях зависи животът на българите. Например „Онези от трибуните”:
Крещяха от трибуните,
че 45 години стигали,
а то излезе,
че са си
намигали!
В тази епиграма става дума за продажните политици, които преследват само келипира, за политическата хамелеонщина, за безпринципни политици, които обикалят партиите, сменят ги като носни кърпи според личния интерес и са постоянните подлоги на всяка власт. За облагите от партийната активност и от властта се говори във „Брей…”:
Нищо не вдигнал
и пак се
издигнал!
Още:
С десет партии любими
не видя в живота зими!
Няколко епиграми изобличават крадливостта на политиците. Ето за какво си мечтаят:
Ще дойде ли и нашето време
и ний да се накрадеме?!
И терзанията на честните, които у нас смятат за луди, по думите на гения Ботев:
Дали не сбърках,
Като не бърках?!
Също:
На него, глупака,
се падна само
капака!
Отчайващата социална действителност е изобразена по убедителен художествен начин в част от епиграмите:
Младите – на запад,
Старите – на лапад.
Или:
Държавата ни напоследък,
бележи такъв напредък:
вместо да те мъчат, бият,
вземат та те
самоубият!
Част от епиграмите са по-хумористични, с деликатни сексуални намеци. Те предизвикват усмивка и облекчение. Например:
Мое мъжко тяло.
Где си отлетяло?!
Или актуалната „Побъркан свят:
Лъсна истината гола –
да не знаем на Иванчо
пола!
Тук са и съпружеските отношения:
В епиграмите на Ал.Йотов, посветени на любовните, съпружеските и семейните отношения няма да срещнем цинизми, вулгаризми и други груби изрази, или пък сексуална разюзданост. Той разчита на деликатност, на намека, не на хамалския примитивен хумор. Неговите епиграми са за по-интелигентни читатели.
Александър Йотов има една абсолютно универсална епиграма, касаеща всички пишещи:
Най се издаваме,
като издаваме?
Да се чуди и мае човек на автори графомани, които издават десетки бездарни книги, мислейки, че колкото повече томове издават, толкова са по-големи писатели, а така те демонстрират бездарието си. На всички тях ще напомня, че геният Ботев има само половин стихосбирка, а Дебелянов няма приживе издадена книга!
Епиграмата често е подценен жанр. Някои погрешно смятат, че това са просто римушки, и толкова. Само че са далеч от истината. В епиграмата само в два или четири стиха трябва от отделното, частното да достигнеш до обобщението и универсалното. За това се изисква остра наблюдателност, находчиваст и майсторство. Пък и темите са толкова преекспонирани, че находката е трудно постижима. За добро Александър Йотов е много наблюдателен и изобретателен, находчив и умее да ни поднесе нещата от необичаен зрителен ъгъл. Той разчита на намека, подсещането, нюанса, а не на директното, грубо и примитивно изразяване и език. Радой Ралин, нашият най-добър епиграмист, в „Люти чушки” показа, че успешни епиграми могат да се творят като се използват дословно народни епиграми, в които хумористичният и сатиричен ефект се постига с подходящо озаглавяване. По този начин са изградени 69 от всичките 124 епиграми от лютите чушки на Радой. Един наш съгражданин не беше забелязал този похват и обвини Радой в плагиатство, което няма нищо общо с истината.
С досегашните си книги с епиграми Александър Йотов се утвърди сред талантливите ни национални епиграмисти. Това той потвърждава и със своята „Орисия“.
Александър ЙОТОВ, „ОРИСИЯ“, епиграми, 2020 година.
Няма коментари!
Все още няма коментари.