Днес православната църква почита полагането на честния пояс на Пресвета Богородица. Освен дрехата на Пресвета Богородица, между останалите вещи се запазил и нейният пояс, който след Успението й бил поверен по поръка от самата нея на апостол Тома, а после бил предаван между вярващите по наследство един на друг.
В Х век честният пояс на Св. Богородица бил прославен чрез особена личба. Византийската императрица Зоя, съпруга на император Лъв Философ, след като дълго време страдала от душевна болест, получила веднъж насън откровение, че незабавно ще оздравее, ако на нея бъде възложен поясът на Пресвета Богородица.
Царят помолил патриарха и ковчегът бил отворен. Сам патриархът прострял пояса над болната царица и тя веднага оздравяла.
Заради даруваната милост били отправени благодарствени молитви към Господа Иисуса Христа и пречистата му Майка. След това честният пояс тържествено бил положен отново в ковчега, в който по-рано се съхранявал.
За спомен на това чудо над болната царица бил установен в началото на Х в. празникът „Полагане честния пояс на пресвета Богородица“.
Днес почитаме и Св. свщмчк Киприан Картагенски и Св. Генадий Константинополски.
Днес имен ден имат всички мъже и жени с имената Гена и Гено, Генади и Генка.
А молитвата на Св. свщмчк Киприан Картагенски разваля магии.
Ето какво казва за тази молитва свещеник от Кладнишкия манастир:
Киприяновата молитва, освен заклинателната си част, съдържа една много дълбока и прочувствена покайна молитва. Ако човекът, който е дошъл при нас с молба за молитвено застъпничество не познава покайното чувство, каква полза ще получи? Бих искал да използвам случая, за да кажа, че Киприяновата и особено молитвата на Св. Василий Велики не бива да се четат без подготовка и при всяко бързо хрумване или леко неразположение. Молитвата на Свети Василий се отправя в случаи на обсебване.
Още нещо в тази връзка, това вече го казвам от личен опит: нека се пазим от любопитство към необяснимото! То неслучайно е скрито от нашите сетива. Не бива да се докосваме дори мислено до тези неща въпреки, че те днес са се превърнали в мода и често служат дори за забавление. Безпринципното, безмирогледно общуване с надсетивния свят често довежда до причинно-следствени връзки, които могат да объркат не само собствения ни живот, но и този на хората, с които общуваме. Най-доброто спасение и убежище в такива случаи са Христовата църквата и Божията благодат. Така или иначе всички плуваме в житейското море и само онези, които са в съгласие с истинските, с верните неща, ще могат да изведат кораба на другия бряг. Корабът – в смисъла на Църквата. Щом говорим за свещенство, става въпрос за Христовата църква. Разбира се, кормчията е Христос, но ние сме Негови съработници.
Рождество Христово заедно с Възкресение Христово е един от най-светлите празници на християнството. На този ден се ражда нашият Спасител и Бог. Разбира се, в народната ни памет има преплитане между фолклорни и религиозни ритуали, което е особено изразено на този ден. В България хората мислят, че това е тясно семеен празник, готвят се цял ден за него, а вечерта остават в домовете си. Въпреки че в навечерието на Бъдни вечер се служи Утреня с Царски часове и Василиева литургия, храмът е празен. Едва на Коледа, на следващия ден, в църквата идват хора, с доброто желание да почетат празника. Изглежда това си е общобългарска традиция – на този ден трапезата е на по-голямо уважение, отколкото самото събитие. Но чувствам, че въпреки всичко, най-важното за този ден е всеки да приеме в сърцето си ангелското послание за празника:
„Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение.“
Киприянови молитви (Молитва на св. Киприян)
против магии, уроки, лоши езици и болести, която се чете само от свещеник, след препоръчаната от него подготовка.
Владико Господи, Иисусе Христе, Боже наш, Който всичко държиш, Ти знаеш тайните на смирения Твой раб Киприян, Всичко лошо, което можех, правех, |
|
И откъдето и да е изпратена тази магия, нека се разпръсне от Твоите раби Ако магията е сложена в праг или в кожа, или в желязо, Защото Ти, Господи, си с мене, Твоята десница ме успокоява |
Няма коментари!
Все още няма коментари.