Най-новата книга на писателя Георги Връбчев бе представена днес на пазарджишката публика в голямата зала на Младежкия дом в областния град. Приятели от училище, поети, писатели и много почитатели на писаното слово се събраха за да чуят разказа на автора от първо лице, също така и да разкажат собствените си впечатления от сборника разкази „Акорди“. Писателят бе представен от Виолета Дулчева и Катя Данчева, която подчерта, че двамата са родени в един и същи град – Пещера.
Книгата вече е позната на читатели в десетки градове на областта, страната и чужбина. Пазарджик бе само спирка от предстоящите срещи с още хора в други кътчета на България. Но Георги Връбчев сподели, че чувства много близък града, тъй като е учил в ЕГ „Б.Брехт“, а една четвърт от кръвта във вените му е пазарджишка. Той благодари на Инна Церовска за съдействието, което му е оказвала по отношение на книгата, а също така и на много приятели и съмишленици, които му помагат в турнето.
Георги Връбчев разказа какво го е провокирало да напише някои от общо петнадесетте разказа в книгата, чието име е колкото буквално, толкова и метафора. Музиката е тънката „червена линия“, която свързва като мъниста в броеница тези разкази. Неслучайно използвам думата броеница, защото когато се потопиш в натюрела на всяко едно от тези наглед различни произведения, разбираш, че те са някак свързани помежду си и можеш да ги четеш точно толкова пъти, колкото са мънистата в този безкраен наниз. И не само защото ги е създал един и същ творец, а защото идеята на цялата книга е да се покаже необятността на човешките преживявания и метаморфози.
Георги Връбчев сподели, че е пренаписал почни наново някои от тези разкази, което показва взискателността му към писането. „Акорди“ завладява с искреността си. С усещането, че не всички пътища „водят към Рим“. Всеки има собствен Рим, скрит някъде много дълбоко, а писането помага да го открием и споделим. На някои от присъстващите им се видя странно, че в два от разказите авторът води повествованието от името на жена. Нещо, което е част от творческия натюрел на почти всеки писател. И тук е мястото да обърнем внимание, че синоним на думата писател е думата Творец. А пишещият Творец е само функция на нашия Създател. Бог няма пол. Той просто Е. Той създава половете. Така че нямаше нужда от провинциалното нищене на това. Иначе нямаше да я има „Ана Каренина“, нито женските образи в романите на Балзак, Зола, Достоевски, Чехов и още много световно признати автори.
Дразнеща беше и констатацията, че героите на разказите нямали български имена.
Георги Връбчев е автор, който отдавна е надраснал домораслите предразсъдъци и творческото му израстване е осезаемо. Достатъчно е да отворите книгите му и ще установите, колко много е скочил нагоре. Думите му докосват. Факт. Без значение на възрастта и предразсъдъците. Пред него има много широк хоризонт и той тепърва ще показва нови произведения.
Това което е показателно за неговото творчество е Човещината. Дефицитът от нея е осезателен, със сигурност тя струва хиляди пъти повече от олиото и агнешкото, за които ще се говори през тази седмица. Някак си ми се иска, преди Цветница и Великден да говорим повече за Човещината. И за книгата на Георги Връбчев.
Актисата Детелина Стойчева прочете част от разказите „Рокендрол“ и „Ая“.
ЗА НЕГО
Няма коментари!
Все още няма коментари.