понеделник, януари 19, 2026
НачалоОбщиниПазарджикЦИК ще решава за състава на Районната избирателна комисия

ЦИК ще решава за състава на Районната избирателна комисия

На консултациите при областния управител политическите партии не постигнаха съгласие за състава на РИК Пазарджик
07рик2
Областният управител Трендафил Величков проведе консултации с политическите партии и коалиции за определяне състава на Районна избирателна комисия – Пазарджик (РИК) за произвеждане на изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г.
Отговорност на всички нас е да организираме и произведем честни, спокойни и демократични избори. Повечето от присъстващите в залата имат богат опит като участници в този процес. Надявам се, че знакът, който ще дадете днес на обществото и нашите съграждани е, че можете да работите за постигането на консенсус. С тези думи областният управител Трендафил Величков се обърна към представителите на политическите партии, които участваха в днешните консултации. Величков допълни, че организационно-техническата подготовка на изборите е отговорност на държавата и общините, но партиите имат голямата задача да върнат доверието на хората и желанието им да упражнят правото си на вот.
07рик1
Съгласно Решение №1198-НС на ЦИК от 02.08.2022 г., съставът на РИК за райони с до 9 мандата, какъвто е и 13-ти Пазарджишки избирателен район, е от 13 членове, вкл. председател, двама заместник-председатели и секретар.
Разпределението между партиите и коалициите е следното: за коалиция „Продължаваме промяната“ – 4 членове; за коалиция „ГЕРБ-СДС“ – 3 членове; за партия „ДПС” – 2 членове; за коалиция „БСП за България” – 1 член; за партия „Има такъв народ“ – 1 член; за коалиция „Демократична България – обединение“ – 1 член; за партия „Възраждане“ – 1 член. Председателят, заместник-председателите и секретарят не могат да бъдат от една и съща партия или коалиция.
В консултациите днес участваха упълномощени представители на парламентарно представените партии и коалиции – коалиция „Продължаваме промяната“, коалиция „ГЕРБ-СДС“, , ПП „ДПС“, Коалиция „БСП за България“, Коалиция „Демократична България“ , ПП „Има такъв народ“, ПП „Възраждане“.
За председател на РИК Пазарджик бяха направени две предложения: от коалиция „Продължаваме промяната“ – Христина Ганчева и от Политическа партия коалиция „ГЕРБ-СДС“ – Антони Върбев
За секретар на комисията постъпиха три предложения: Партия „ДПС“ – Али Чешмеджиев, Коалиция „БСП за България“ – Виолета Ценова, Партия „Има такъв народ“ – Атанас Петров.
За заместник председател предложенията са две: Партия „Възраждане“– Васил Стефанов и Коалиция „Демократична България“ – Иванка Гатина.
Областният управител Трендафил Величков прикани представителите на политическите партии да потвърдят направените от тях предложения, като ги подкрепят с кратки мотиви, или да ги оттеглят, допълнят или изменят с цел постигането на съгласие. След изслушване на упълномощените представители, партиите не постигнаха съгласие по състава на ръководството на РИК – Пазарджик.
До края на деня главният секретар на областна администрация Светлан Карталов ще представи в ЦИК протокол от проведените консултации и предложенията на партиите и коалициите. Със свое решение ЦИК ще определи състава на РИК- Пазарджик до 12 август 2022 г.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ

Оставете коментар

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете името си

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

Най-популярни

Скоро коментирани