Текст и снимки: Никола КОЛЕВ и Георги ХАЛАЧЕВ
В началото на месец ноември 2022 г. църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в с. Паталеница се сдоби с нов купол на камбанарията, изработен от Георги Халачев. Ето какво разказа той по този повод:
„Винаги съм искал с моите умения да направя нещо значимо за родното си село, да продължа добрите примери като изграждането на паметника в центъра, построяването на параклиса. Впечатлявал съм се от тези дела.
Следя и това, което правите в училище. Много ценя дейността на Ангел Ташков. Отдавна имах идея нещо да се направи с камбанарията на църквата, но все нещо не ми достигаше или не беше дошъл моментът.
Докато миналата година Йордан Арнаудов ми каза: „Гоше, хайде да направиш купол за църквата! Ние сме взели ламарина.“ Веднага се съгласих. Ламарината беше 8 листа. Набавили са я Йордан Арнаудов и Стоян Стоянов, шефът на погребална агенция „Реа Кибела“ в Пазарджик.
Той е вече наш съселянин. Пак те двамата дариха средства за ремонта на покрива на църквата. Идеята им беше да се подмени ламарината на стария купол, но аз предложих, че ще е по-добре да се направи изцяло нов.
Иначе ще стои като кръпка. Трябваше да се бутне и да се направи нещо хубаво. За мен това беше предизвикателство. Имам някакъв опит, но точно с такава работа не съм се занимавал.
След като взехме решението, откарах ламарините в София. Просто имах няколко ламарини. Работя в София, във фирма АВА-М ООД. Работодателите ми са много читави хора. Попитах ги дали ще разрешат да използвам базата на фирмата, за да направя купола. Те веднага се съгласиха. Получих много силна подкрепа от тях, за което съм им много благодарен. Използвах кранове, машини за рязане, за огъване. Запознах с идеята си Радослав Велинов, проектантът на фирмата.
Той също се вдъхнови от начинанието. А и за него това беше истинско предизвикателство. Дадох му размерите и той подготви проекта на компютър. След това постоянно беше край мен, за да следи работата. Куполът е облицован със специално титаниево покритие, което е много здраво и е много скъпо, а освен това имитира злато и заради това изглежда, че сякаш той е позлатен. Ако този купол някой го поръча, то по груби сметки ще трябва да се заплати 60-70 000 лв.
Аз осигурих лични средства за този проект. Колко са, не знам. За такова начинание не се водят някакви сметки. Колкото е нужно, толкова съм дал. Средства предоставиха Йордан Арнаудов и Стоян Стоянов. Ние тримата сме основните дарители. Голяма помощ оказа фирма АВА-М ООД с предоставянето на техника, материали, допълнително заплащане за операции, извършени от друга фирма.
Да отбележа, че и участниците в танцова формация „Тракийка“ в с. Паталеница дадоха силна подкрепа. Те осигуриха и заплатиха транспорта на купола до Паталеница. Подкрепата от тях беше не само финансова, но и морална. В процеса на изграждането им показвах снимки, коментирахме. Защото е много важно някой да оценява работата ти, да те похвали.
Монтажът на купола пак ние го направихме. Момчето с крана не е искало пари. Каза: „Това е от мен“. И не на последно място да кажа, че Стоян Халачев закупи кръста, внос от Украйна. Кръстът е висок 1,70 м.
Работата по изработването на купола започна в края на месец март 2022 година. Частично прекъснахме работа през лятото, поради липса на материали заради войната в Украйна, защото от там получавахме ламарината. През август и септември отново започнахме работа. За производството използвахме 20 листа ламарина. Едно от условията беше да се запази гнездото на щъркела. Той е символът на селото. Позлатените керемидки на купола са около 800 на брой. За тяхната изработка също се изискваше много прецизна работа. Капаците отстрани са 72. За всичко май имам към 6 000 – 7 000 удара? Цялата конструкция тежи 1 100 кг. През октомври тази година куполът беше готов.
Сега предстои да се обнови и самата камбанария. Йордан е основният двигател, който организира работата. Той е осигурил майстори. Обсъждаме сводовете на прозорците да са от гранит, мрамор. Предстоят някои фини настройки на купола. Ще сменим и гредите на камбаните. Планираме за Коледа всичко да е готово. Искаме цялата камбанария така да стане, че като си тръгнеш, да ти се прииска пак да се върнеш.
Правих купола с много любов, с голямо желание! Гледах всичко да е изпипано! Предимно съм действал след работно време. Понякога съм работил цяла нощ, до 2,3,4 часа. Вечерта, когато бях сам в завода, съм пял край купола, играл съм хоро, плакал съм по нощите. Ще се радвам хората да го харесат, те са индикацията за това, което съм направил.“
Благодаря на Георги Халачев за предоставените снимки от процеса по изработка на купола. Разговорът ни продължи пред камбанарията на църквата. Георги разказа, че има идея да с бутне част от зида и да се разкрие цялата камбанария. А мястото около нея да се оформи с цветни треви площи. Предвидено е да се постави паметна плоча с имената на всички, съпричастни за изработването на новия купол и ремонта на камбанарията.
КРЪСТЪТ
Кръстовете на покрива на църквата и купола са доста впечатляващи, най-вече с необичайната си форма.
Всеки от тях има по осем рамена, а осмицата е символ на универсалната хармония. Тя също така означава справедливост.
Древните елини казват: „Всички неща са осем.“
Ако мислено прекараме линия между отделните рамена на вплетените кръстове ще получим два квадрата, а фигурата, която се получава в резултат на това е равностранен осмоъгълник. Също древен символ на божествената справедливост, плодородието и вечният кръговрат на живота.