Ваня СТЕФАНОВА, Община Брацигово

В началото на април Брацигово се сдоби с втория си столетник през последните шест месеца. Днес отидохме да поздравим баба Недялка Недялкова за рождения ѝ ден. А той не е просто поредната дата в календара, това е нейният сто годишен юбилей. Заобиколена от най-близките си, тя ни очакваше в църквата, там където години наред е намирала сили и утеха. Нагласена, сресана и приветлива. В изконните черни дрехи, защото е вдовица – така както я помним всички, които я познаваме. Даже суетна, защото непрекъснато пита дъщеря си как изглежда, да не се посрами пред гостите. Почувствала се по-остаряла след 90 години!

До тогава е имала сили за работа. Според баба Недялка три неща допринасят за дългия и достоен живот – добронамереност, сплотеност и трудолюбие.

Недялка Недялкова е родена преди 100 години на днешния ден 04.04. през далечната 1923 г. и е тук сред нас, за да ни дърпа към изконните ценности на живота. Родена и израснала в Брацигово, в семейството на земеделци Елена и Стоян Сефини, баба Недялка е най-голямата от четири сестри. В Брацигово е прекарала детството и младостта си. Тук е момувала, тук се е сгодила и създала своето семейство с Георги Недялков, отгледала е сина, дъщерята и внуците си. Пак тук е и овдовяла.

С внучката си Нели

Всеки ден благодари на Господ, че я е дарил с толкова добри наследници. Днес баба Недялка се радва на сина си Йордан и дъщеря си Йорданка, които я даряват с три внучки, 5 правнуци и 4 праправнуци. Учила е до трети клас, степен в образованието на царска България, която се равнява на днешния 8 клас. И после труд и само труд. Тя е работила в някогашното ТКЗС /Трудово кооперативно земеделско стопанство/, а после става основател на килимарския цех в новооснованото тогава ТПК „Никола Мишев“.

За да овладее килимарския занаят е пратена на обучение в Панагюрище, от където жадно попива тънкостите на занаята и с ентусиазъм го предава на другите жени. И ако не е бил здравословния проблем с ръцете ѝ, който е най-често срещаното изкривяване при жените от този занаят, може би е щяла да се пенсионира като килимарка. По късно тя става и магазинер, продава хляб на брациговци, но парите не стигат и започва надомна работа в ТПК „Братя Горови“ – Пещера като плетачка. Не се е плашила от работа, винаги е била стриктна и дисциплинирана, никога не е повишила глас на когото и да било. Крепяла е нейната силна вяра в християнската църква и години наред след пенсионирането си до преклонна възраст е стожер в брациговския храм. Каква е тайната на дълголетието? Всеки път си задаваме този въпрос, щом животът ни срещне с дългожител. Според баба Недялка формулата е “Да нямаш задни, лоши мисли, да не проявяваш завист.

“ Баба Недялка е съвременник на няколко исторически епохи, но казва че винаги е живяла скромно и непретенциозно. Преди две години преживява и COVID – 19 пандемията. Разболява се, но намира сили да преодолее и това изпитание. Не постъпва в болница, лекува се в къщи. Сега все още е жизнена. Специално в нейна чест в местната църква „Св. Йоан Предтеча“ Архиерейски наместник – свещеноиконом Любомир Траянов организира служба, която отслужи йеромонах Максим. През цялата време тя стоеше права и със смирение попиваше всяка дума на младия свещенослужител, който е отгледала като свое дете. Със свенлива усмивка прие подаръците, които ѝ изпрати лично Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай, с когото се познава лично.

Огромен букет, икона на Божията майка и Библия, в знак на признателност за смиреното и вярно участие в живота на брациговския храм. Баба Недялка бе почетена и от светската власт в града. На службата в храма присъства кметът на Брацигово Надежда Казакова и служители от Общинска администрация. Госпожа Казакова връчи на столетницата Поздравителен адрес, стилен букет и бутикова торта. После всички бяха поканени в дома ѝ на обилен обяд. Завършваме тази среща с ръкостискане. Изненадващо силно ръкостискане, когато крехката столетница ти стисне ръката и ти усещаш цялата мощ на достойно изживеният живот, сготвените ястия, отгледаните деца.

В едно ръкостискане е събран един цял живот, осмислен с трите добрини: сплотеност, уважение и трудолюбие. Живот, който даваш за пример и вземаш за пример.