Председателят на фондация „Ви Арт“ Вили Тодорова представи днес най-новият си проект – „Култура Пз“ на встъпителна пресконференция, която се проведе в прес клуба на БТА в гр. Пазарджик.
Основната цел на проект „Култура Пз“ е стимулиране на инициативността, самоорганизирането, младежкото творчество и изявата на младите хора. Проектът ще осигури подкрепяща среда, както и условия за насърчаване на интереса им към културата и изкуството. В рамките на „Култура Пз“ ще се реализират дейности за осмисляне на свободното време на младите хора и за развитие и израстване като способни, ангажирани и овластени млади хора. Проектът ще се реализира в Пазарджик и Паталеница.
30 участници ще се включат активно в дейностите, непряко ще бъдат достигнати минимум 200 млади хора между 15 и 29 години. Инициативата стартира днес и ще приключи през февруари 2024 г. „Култура Пз“ се изпълнява от Фондация „Ви Арт“ по Договор № 25-00-23/12.07.2023 г. към Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10 а от закона за хазарта за 2023 година. По време на презентацията на проекта присъства и Васил Миленков от Министерството на младежта и спорта, както и останалите участници – Диляна Матакиева, Еделвайс Тодорова, Никола Колев, Вили Тодорова, Александър Иванов.
На страницата на фондацията ще бъдат публикувани събитията и условията при които желаещите могат да се включат. Основният акцент на проекта е фотографията като начин на творческо изразяване на погледа към миналото и настоящето.
В рамките на проекта са предвидени три уъркшопа – като в един от тях ще видим представяне на природата като културна ценност – с помощта на фотографията и литературата.
Един от уъркшопите ще бъде ръководен от известния фотограф Александър Иванов, който ще представи базовите понятия във фотографското изкуство, ще посвети участниците в тайните на боравенето с фотографска техника, включително и съвременните смартфони, ще предаде опита си в заснемането на различни по своята същност обекти, подпомагайки по този начин изграждането на усещане за изкуство и в същото време акцент на снимките ще бъдат места свързани с историята и времето от Възраждането до днес в Пазарджик. Темата на уъркшопа ще бъде „Природата като културна ценност през погледа на визиуалните изкуства – пейзажна фотография.“
Втори уъркшоп ще се проведе в Паталеница, а зад обектива на преподавател ще застане невероятният Никола Колев. Темата на този урок ще бъде свързана с опазването на културното наследство. В предродопското село гид на участниците в проекта отново ще бъде Никола Колев, който ще покаже на младите хора древността и днешния бит на жителите на Паталеница. Нека припомним и това, че именно в Паталеница се намира Средновековния храм „Свети Димитър“. По този начин чрез различните форми на културата ще бъдат подпомогнати младите хоа да осмислят свободното си време. Заниманията в рамките на проекта ще предоставят на младите хора възможност за придобиване на нови знания да повиашат личната си култура и да представят пред общността собствените си гледни точки към времена и събития.
Третият уъркшоп е свързан с опазването на литературните ценности, а името на темата „Пролетта на един град“ е провокирана от едноименната книга на д-р К. Кантарев, която бе преиздадена от Община Пазарджик. Ръководител на този уъркшоп ще бъде Диляна Матакиева. Ето какво каза тя по време на представянето на проекта: „Изразявам задоволството си за съвместния проект с фондация „Ви арт“ – ще работим с млади хора за пореден път, любопитството им винаги ни провокира да търсим интересни теми, както е и този път. Връщането към миналото и културните ценности на нашия град е важна тема, защото „трябва да знаем кои сме и откъде идваме ако искаме да стигнем там закъдето сме се запътили.“ Разговорът за миналото не тръгва от нас, това е връзката между поколенията от древни времена, от митовете и легендите до днес, когато отваряме литературните източници и говорим за красотата и вдъхновението от историята ни. Тенденцията се засилва и ние ще се опитаме да отговорим на тези въпроси провокийрайки с интересни теми, разговаряйки за миналото на нашия град и колко интересни факти крие тя. Разглеждайки интересните места в нашия град и заснемайки ги ще погледнем през призмата на словото. И отново ще говорим за творчество. Седем големи имена в литературата е дал Пазарджик – сред тях Райко Алексиев, Теодор Траянов, Никола Фурнаджиев, Стоян Бакърджиев, Иван Динков. В рамките на проекта ще се запознаем с много подробности за техния живот и творчество.
Кулминацията на проекта ще бъде изложба, с каталог с фотографиите на участниците и документален видео-филм по проекта. При откриването на изложбата ще бъде излъчен и видеофилмът, допълни Вили Тодорова.
Няма коментари!
Все още няма коментари.