9 548 жители на Пазарджишка област живеят с диагнозата на онкологично заболяване сочи статистиката на РЗИ – Пазарджик за 2022 година. 707 са новорегистрираните случаи също за изминалата 2022-ра на територията на областта. 104 от общия брой на диагностицираните са деца. Данните бяха изнесени днес по повод откриването на 22-рата поред кампания за борба с рака на гърдата.  

Пред Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица с онкологични заболявания на бул. „Ал. Стамболийски“ в Пазарджик за 22-ри път институции, граждани и съмишленици отдадоха нужното внимание на борбата с едно от най-коварните заболявания на нашето съвремие.  Пазарджик е единственият град в България, който 22 последователни години провежда кампанията, 18 от които тя е подкрепена и преминава под патронажа на Тодор Попов. „Радвам се, че за пореден път сме се събрали хора с добри сърца. Адмирации за това, което прави Мария толкова години и за екипа ѝ, че дават надежда на толкова много хора“ каза Тодор Попов.

Какви са новостите при лечението на онкологичните заболявания, които се прилагат в България, и на които могат да разчитат пациентите разкри д-р Цветелина Спиридонова – изп. директор на Лечебни заведения „Хигия“, която бе почетен гост на събитието, и която подчерта, че въпреки огромния прогрес на медицината в лекуването на онкозаболяванията, превенцията и профилактичните прегледи остават основната грижа за здравето.

По време на миналогодишната кампания, която обхваща пандемичния период 2020 – 2022 година са проведени общо 657 профилактични прегледи на хора в цялата пазарджишка област, при които са открити 66 патологии на млечна и щитовидна жлеза. 232 от прегледите са извършени на място в Центъра в Пазарджик, останалите са с помощта на мобилния ехограф в различни точки на региона.