Четири са балотажите, на чиято развръзка ще станем свидетели в края на тази седмица. Какво ще се случи в неделя, на този етап е трудно да се прогнозира, а страстите са нажежени до червено и предизборната агитация вече прелива от противопоказна доза нечистотии. 

ПАЗАРДЖИК

В Пазарджик тази неделя за вота на гражданите ще се броят привържениците на досегашния кмет Тодор Попов и представителят на Продължаваме промяната – Демократична България Петър Кулински, който очаква подкрепа от електората на останалите кандидати за кметове.

Още във вторник те заявиха, че насърчават своите привърженици да гласуват в подкрепа на партийния кандидат.

Битката за Пазарджик очевидно ще бъде оспорвана, но Тодор Попов е както се казва „врял и кипял“ в изборните дела, а опонентите му в повечето случаи са казано по нашенски „аджамии“ или Absolute Beginners.

Освен в Пазарджик, в неделя балотажи ще има и в девет населени места от общината – Паталеница, Априлци, Огняново, Синитово, Мокрище, Црънча, Дебращица, Сбор, Крали Марко. Във всеки от балотажите участва и представител на МК Новото време.

В Синитово битката е между Иван Костов, ЗС Александър Стамболийски и Борислав Алексиев, Новото време.

В Мокрище за мястото ще се борят Благой Босаков, Коалиция неутрална България и Недялка Нонова, Новото време.

В Црънча балотажът е между Ангел Руков, МИР и Кирил Андреев, Новото време

В Априлци – Ангел Ангелов от ЗНС Александър Стамболийски е срещу Марин Манолов, Новото време

В Дебръщица поста ще си оспорват Петър Славков, ЗНС и Латинка Вълчева, Новото време

В Огняново двубоят е между Яна Кулинска – Рангелова, Заедно за силна община и Митко Хайдуков, Новото време

В Паталеница Стоил Фърцов от Пряка демокрация оспорва поста с Ангел Налбантски, Новото време

В Крали Марко кметското място ще се реши след балотажа на Гриша Стоименов, БСДП и Благой Благоев, Новото време

В Сбор – за мястото се борят Иван Рашков, Движение нашият град и Стефан Димитров, Новото време

Ето кои села се сдобиха с кметове на първи тур:

Говедаре – Георги Методиев, ДПС

Хаджиево – Андон Андонов, Новото време

Юнаците – Стоян Кузев, Новото време

Ивайло – Цвятко Луджев, ЗС Александър Стамболийски (от Новото време обжалват резултата)

Алеко Константиново – Васил Методиев, Новото време

Братаница – Георги Спасов, Новото време

Величково – Петър Гуглев, Новото време

Гелеменово – Светлана Андреева, Новото време

Главиница – Светозар Генов, Новото време

Добровница – Гурко Митев, БСП

Драгор – Георги Цонев, Новото време

Звъничево – Иван Янкулов, Новото време

Ляхово – Димитър Димитров, Новото време

Мало Конаре – Димчо Караиванов, Новото време

Мирянци – Христо Христов, Новото време

Сарая – Николай Минчев, Новото време

Черногорово – Димитър Вринчев, Новото време

Овчеполци – Костадин Карабончев, Новото време

Тополи дол – Петкана Бекярова, Новото време

Росен – Васил Рангелов, Новото време

Цар Асен – Георги Спасов, Новото време

Пищигово – Жоро Панчев, Новото време

ПАНАГЮРИЩЕ

В Панагюрище досегашният многомандатен кмет Никола Белишки, ГЕРБ трябва отново да се пребори за поста си с опонента си независимия Желязко Гагов.

В общината избори ще има в Попинци и Панагюрски колонии.

В Попинци за кметското място ще се борят Гено Галчев, Възраждане и независимият Дойчо Манчоров.

В Панагюрски колонии ще се състезават Петко Стоев, БСП и Благо Шиндаров, ГЕРБ.

Община Панагюрище има и шест кмета на населени места избрани на първи тур.

Баня – Димитър Арбалиев, независим

Бъта – Георги Александров – независим

Елшица – Митко Кочев, ГЕРБ

Левски – Силвия Грозданова, независима

Оборище – Милко Ангелов, ГЕРБ

Поибрене – Иван Пандуров, Евророма

БЕЛОВО

В Белово „на тепиха“ ще се срещнат досегашния кмет Костадин Варев от СДС и претендентът Стойко Стефанов от Алтернативата на гражданите.

Балотаж ще има и в Голямо Белово където ще има женски двубой между Костадинка Говедарова – Филипова от ГЕРБ и Ели Илчева от Алтернативата на гражданите. В Дъбравите също се говори за втори тур, където ще се срещнат Кирил Пипонков от ГЕРБ и Наташа Соколова от Движение Гергьовден. 

Избраните кметове от община Белово на първи тур са:

Мененкьово – Станислав Танев, СДС

Момина Клисура – Владимир Магаранов, ГЕРБ

Сестримо – Стефан Джамов, ГЕРБ

Габровица – Кирил Симеонов, СДС

Аканджиево – Васил Шуманов, Алтернатива на гражданите

БРАЦИГОВО

В Брацигово се оформи, за пореден път, вечното дерби между действащата до момента кметица Надежда Казакова, ГЕРБ и претендентката Мария Мадарова, Движение Нашият град.

Бяга – Боряна Кънева, ПП ОБЕДИНЕНИ ЗЕМЕДЕЛЦИ

Равногор – Нейчо Коланев, ГЕРБ

Розово – Йорданка Петкова, ГЕРБ

Исперихово – Петър Георгиев, ГЕРБ

Козарско – Георги Горанов, ВМРО

ПЕЩЕРА

Освен в общинските центрове, балотажи ще има и в двете пещерски села Радилово и Капитан Димитриево. В Пещера кандидатът за втори мандат Йордан Младенов го спечели безапелационно на първи тур.

В Капитан Димитриево балотажът ще е между кандидатката на БСП Нанси Тодорова и кандидатът на ГЕРБ Костадин Николов, който има леко преимущество на първи тур.

В Радилово – Димитър Данчев от БСП се изправя срещу Георги Начков от СДС.

Общият брой на имащите право на глас в област Пазарджик е 135 142. Секционните избирателни комисии, в които ще се произведе втори тур на изборите за кметове са 218.

В общините Батак, Сърница, Ракитово, Лесичово и Стрелча изборите за общински съветници, кмет на община и кмет на кметство приключиха още на първи тур.

В общините Велинград и Септември, където общинските кметове също бяха избрани на първи тур, в неделя ще избират кмет на кметство в селата Алендарова, Горна Дъбева, Ветрен дол и Славовица.