Повече от 50 експерти по стопанисване и контрол на горските територии и юрисконсулти от регионалните дирекции по горите и Изпълнителна агенция по горите обсъждаха конкретни мерки и действия за подобряване на организацията на дейността по контрол и стопанисване на горските територии и административно наказателната дейност с цел намаляване на нарушенията и опазването на горите и биологичното разнообразие в тях.
Бяха коментирани действия за оптимизиране на съвместната работа с Прокуратурата по наказателните производства за престъпленията в горите с цел подобряване разкриваемостта на нарушителите, ефективността на производствата и постигане на желания превантивен ефект.
Фокус на дискусиите, свързани със стопанисване на горските територии, бе поставен на прилагането на последните изменения в Наредбата за сечите и произтичащите от нормативните промени изменения в документите, свързани със стопанисването на горските територии – план-извлечения, позволително за сеч, технологичен план, сортиментна ведомост, карнет опис и протокол за освидетелстване на сечище. След проведените разговори, експертите бяха единодушни, че направените промени ще подпомогнат дейността по стопанисване и управление на горските територии.
Инж. Росен Райчев, директор на дирекция „Контрол и опазване на горските територии и ловно стопанство“ представи информация за добри горско-стопански практики, свързани с отглеждането на млади гори по природосъобразен начин с цел производство на висококачествена дървесина – Саарландски метод. Друга тема на дискусията бе еколологичното законодателство и по-специално правомощията на ИАГ и РДГ, свързани с опазването на защитените видове и местообитанията им като присъстващите бяха запознати с резултатите от дейностите по проект „Земите и горите на орела” по програма LIFE на ЕС, в рамките на който се организира националният форум.
Няма коментари!
Все още няма коментари.