вторник, декември 9, 2025
НачалоКРИМИЗнакови лица от българския преход са завършили милиционерското училище в Пазарджик, ето...

Знакови лица от българския преход са завършили милиционерското училище в Пазарджик, ето каква е историята на школото

Снимка: Пощенска картичка от 1977 г., автор на снимката: Димитър Болгар
В края на седемдесетте години на миналия век един от анекдотите за Пазарджик гласеше, че емблемата на града трябва да е „циганин на колело, с милиционерска фуражка“. Днес това звучи доста нелепо, но тогава ромите бяха значително повече, всички работеха в местните заводи и караха колело, вместо кола за да отидат на работа. Както и българите впрочем. Милиционерската фуражка се дължи на работещото тогава средно милиционерско училище, тъй като неговите възпитаници имаха право да излизат в града само с школническата си униформа. Та по този повод фуражките не бяха никак малко в местните кафенета. Най-известният възпитаник на школото си остава убитият в края на август тази година Алексей Петров. Днес в Кърджали се прощават с отец Боян Саръев, който пък е от първия випуск на училището в Стрелча. Редица прокурори и съдии в страната могат да се похвалят, че са получили закалката си именно в Пазарджик.
Предисловието
И след тази шеговита увертюра  ви представяме историята на единственото съществувало в страната училище за милиционери. Тази ковачница на кадри за МВР няма аналог и в страните от бившия социалистически лагер. Училището е открито през 1971 г.С Указ № 151 от 05. 02. 1971 г. на Президиума на Народното събрание е създадено средно милиционерско училище, с местонахождение в гр. Стрелча. Първият учебен ден е на 16. 09. 1971 г., а производството на първия випуск е на 10. 08. 1975 г. Указът е обнародван, ДВ, бр. 11 от 9 февруари 1971 г., изм., бр. 26 от 1975 г., бр. 57 от 1983 г., а от него става ясно, че към Министерството на вътрешните работи се открива средно милиционерско училище. Срокът за обучението е 3 години. За школници се приемат младежи, които са завършили Х клас на единното средно политехническо училище и не са по-възрастни от 18 години. Обучението в училището се извършва по учебни планове, утвърдени от министъра на вътрешните работи и от министъра на народната просвета.
31випуск завършване
На завършилите пълния курс на средното милиционерско училище се признава:  гражданско средно образование и отбита редовна военна служба. Завършилите средното милиционерско училище са длъжни да служат в органите на Министерството на вътрешните работи най-малко 10 години. След навършване на 18-годишна възраст школниците от средното милиционерско училище имат всички права и задължения на органи на Народната милиция по Закона за Народната милиция. По отношение на доволствието и на отпуските школниците се ползуват с правата на курсантите от Висшата специална школа „Георги Димитров“ при Министерството на вътрешните работи за народната милиция. Незавършилите курса на средното милиционерско училище служат пълния срок на редовната военна служба. Изключените поради слаб успех или по дисциплинарен ред и напусналите по собствено желание, както и неизслужилите по тяхна вина предвидения в чл. 3 срок, възстановяват средствата, изразходвани за обучение, храна и облекло. Организационната структура на училището, учебният процес и другите въпроси, свързани с обучението на школниците, се уреждат с правилник, издаден от министъра на вътрешните работи съгласувано с министъра на народната просвета и с министъра на народната отбрана.
Патронът Феликс Едмундович Дзерджински
Той е основател и пръв председател на Всеруската извънредна комисия за борба с контрареволюцията и саботажа при правителството на Съветска Русия – болшевишката тайна полиция с първоначално име Всерусийска извънредна комисия, по-известна само като ЧК (Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем при СНК РСФСР), предшественичка на бъдещия Комитет за държавна сигурност на СССР (по-известен като КГБ). Девизът на Дзерджински е: „Хладен ум, горещо сърце и чисти ръце“.

Първо в Стрелча

За целите на училището стрелчани преотстъпиха местната си гимназия, която беше приспособена за учебните и битови нужди на І-ия випуск –три роти с общо осем взвода, като школниците от І и ІІ рота живееха на първия етаж на училището, а тези от ІІІ рота – в постройка на училищния двор. На горните етажи бяха класните стаи, а в приземния етаж – столовата. Командно-преподавателският състав живееше на квартири в града. До 1975г. всички командири, преподаватели /включително и тези по общооразователните предмети/ и служба ТИЛ бяха военизирани. В административно отношение училището беше подчинено на ВСШ „Г.Димитров” – МВР до първи януари 1972г., тъй като нямаше открита банкова сметка и всички разходи се отнасяха към ВСШ /днес Академия на МВР – Симеоново/.

В Първия випуск на Милиционерското училище бяха приети 256 школника, от които завършиха 237 с общ успех мн. добър 4,51. След първите бойни стрелби училището беше удостоено с Бойно знаме на честта /Указ №1241/28.Х.1973г./ и на 7 ноември 1973г. на площада в гр. Стрелча школниците положиха военна клетва. В края на ІІІ курс с всеки випуск се провеждаха зрелостните изпити по общообразователните предмети и полевия лагер в гр. Казанлък, а със завършилите ІV курс – стаж в поделенията на МВР в София. Едномесечните стажове по КАТ и чужди езици /френски, немски, английски и руски/ ежегодно се осъществяваха в края на учебната година в големите градове /София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Сливен/, като всеки школник имаше наставник – опитен старшина, в чиято смяна работеше и практически усвояваше тънкостите на професията, преди още да се е уволнил.

Производството на Първия випуск стана на 10 август 1975г. Първенец на випуска беше старшина Николай Иванов. На отличниците – 36 човека с успех над 5,50, беше разрешено веднага да кандидатстват във ВСШ „Г.Димитров”, като 23-ма от тях бяха приети и още същата година станаха студенти.

През учебната 1972-1973г. беше приет вторият випуск /набор 1957/ и всички школници вече живееха на квартири. А след като построиха новите спални корпуси, на които самите те работеха ежедневно /по-късно в тях се настани почивната станция на МВР в гр. Стрелча/, вече живееха при по-модерни битови условия. С всеки нов прием класните стаи намаляваха, а самият гр. Стрелча отесня за многото школници, които бяха изолирани в малкото планинско градче от обществения живот, от живата връзка с ежедневните проблеми на хората, от така необходимата им практика.

Шефовете
В периода 1971-2011г. началници на СМУ, по-късно Полицейска школа за сержанти – Пазарджик, бяха: полк. Стойко Босевски, подп. Йото Димитров, полк.Васил Христов, подп. Христо Ранчев, подп. Владимир Секулов /който почина през тази година/ , подп. Владимир Добрев /бивш възпитаник на училището/, м-р Загорски, м-р Терзийски и комисар Петър Влахов .
Преподавателите
31випуск шефовете

Сред някогашните преподаватели в СМУ „Ф.Е. Дзерджински“ е и краеведът Бистра Риндова, на която дължим благодарности за опазването на историята на Пазарджик. Тя създава кръжок по история в училището и прави анкети на живите през 70-те години жители на кв. Чиксалън. Благодарение на събраните от нея сведения сега са ясни родовите истории на множество участници в подготовката на Априлското въстание. В преподавателския състав през седемдесетте години е и Петя Шопова.

1975 – 1983 г.-Пазарджик

На 20 октомври 1975г. целият личен състав се премести в новопостроените учебни корпуси и общежития в гр. Пазарджик. Училището разполагаше вече със собствена богата материална и учебно-техническа база, състояща се 2 четириетажни учебни корпуса, 4 четириетажни общежития, столова, караулно помещение, стая за свиждане, закрит плувен басейн, закрито стрелбище, медицинска служба, стрелкови и мото полигон, футболно, баскетболно и волейболно игрище и др. Обучението се провеждаже в 40 класни стаи, 20 модерно обзаведени кабинета, 6 езикови зали и физкултурни салони, а за възпитателно-образователния процес допринасяха кинозалата, телевизионното студио /телевизори имаше във всички класни стаи, учебни кабинети и битови стаи в спалните корпуси/ и библиотеката.

31випуск училището
Училището разполагаше и с модерен стрелкови клуб, свой музей, духов оркестър, хор и вокална група, а редакционен колектив от преподаватели и школници издаваше списание „Диалог” – единственото списание в системата на МВР, което се разпространяваше освен в министерството и ВСШ, и във всички окръжни управления на МВР.
31випуск състав
Имаше кръжоци по радиотехника, СОТ, дърворезба, изобразително изкуство, химия, физика, вокално-естраден състав „Регистър”, клуб „Съвременник” /със свои реферати школниците печелеха национални конкурси/, експедиционен отряд, който проучваше миналото на гр. Пазарджик и съхрани ценни предмети и документи, които по-късно бяха подарени на Историческия музей и Държавния архив в гр. Пазарджик.

31випуск88 1

В училището работеха известни треньори – бивши национални състезатели, които с помощта на спортна школа „Левски-Спартак” подготвяха елитни спортисти, като отборите ни по футбол, лека атлетика, туристическо ориентиране, борба, вдигане на тежести, йога, стрелба, бойни изкуства, културизъм печелеха зонални и републикански състезания, а отделни наши спортисти участваха в европейски и световни първенства.

31випуск88 5
В резултат на добрата учебно-възпитателна работа училището беше обявено за „Образцово поделение”. За тези, обаче, които нарушаваха реда и дисциплината имаше дисциплинарни наказания /както във всяка казарма/, а за слаб успех и лошо поведение отделни школници биваха отзовавани, тъй като не отговаряха на съвременните критерии за служители на МВР.

31випуск88 3

По случай 1300 годишнината от основаването на българската държава /1981г./, в документалния филм на БНТ „По хълмовете на времето” Средното милиционерско училище беше представено в един от епизодите, посветен на Министерството на вътрешните работи, както и кинохрониките често отразяваха успехите на единственото училище в страните от т.н. Варшавски договор.
Приемаха се младежи, навършили 14 години, с успех над 4,50 от дипломата за VІІІ клас.

31випуск88 4

1983г. – 1992 г.

През 1983 г. беше проведена реорганизация на образователната система в България – след завършен 10 клас учениците в страната кандидатстваха в УПК за получаване на професионална квалификация. Според новите разпоредби в СМУ бяха изработени нови учебни програми с тригодишен курс на обучение /ХІ, ХІІ, ХІІІ клас, т.е. І, ІІ, ІІІ курс/, като бяха съкратени общообразователните предмети /за съжаление , и част от преподавателите/. Запазени бяха български език и литература, история и математика, по които школниците в І курс /ХІ клас/държаха матура за завършено средно образование.

31випуск община

През есента на 1983 г. беше приет първият випуск за УПК /паралелно с това се обучаваха и тези от 4-годишния курс/. Школниците масово бяха завършили 10 клас на елитните гимназии в България – английски, френски, немски, математически и т.н., и с тези няколко випуска /последният се уволни на 15 август 1992 г./ командно-преподавателският състав работеше най-лесно.

Подборът беше най-качествен. Момчетата бяха интелегентни, знаещи чужди езици, професионално ориентирани, духовно извисени, дисциплинирани, отговорни, с изградени навици, затова и откритите уроци, на които присъстваха учители от целия окръг, бяха образцови.

31випуск88 2

От 1976г. до 1992 г. капацитетът на 4-те общежития /1200 школника/ беше запълнен и ежегодно се приемаше по един випуск и се произвеждаше по един випуск. Разцветът на училището през този период се дължеше и на неговия началник полк. Васил Христов, историк по образование, който съчетаваше командирската взискателност с педагогическия подход при управлението на огромния колектив на СМУ.

31випуск86

А доказателство за престижа на училището и неговия командно-преподавателски състав бяха високите отличия, които получиха полк. В.Христов – орден „9 септември” /с мечове/; к-н Велко Чолаков и к-н Ненка Милева – орден „Св.св.Кирил и Методия” ІІ степен; к-н Мария Генчева, с-на Л. Гевечанова, с-на В. Русинов, ст.л-т Ал. Пейков – звание „Отличник на МВР”.

1992 г. – 1999 г.

След 1992г., съгласно Закона за МВР, за обучение в училището, което вече се наричаше Полицейска школа за сержанти, се приемаха младежи, завършили средно образование и изслужили военна служба. Целият учебен процес беше преустроен. Изработиха се нови програми, които съответстваха на новия статутна училището и на новото време, като периодът на обучение беше различен – от 1 година /1992-1993/, през 6 месеца, до 3 месеца.

05полицейско e1475652438874
Бяха направени експерименти за обучение на: екополиция /20 дневен курс/; транспортна полиция /1 година/; първите 6 жени-полицаи от Пловдив /2 месеца/; горска полиция /3 месеца/; гранична полиция, но поради липса на финансови средства и елементарната професионална подготовка, която не се признаваше от ръководствата на дирекциите на МВР и РПУ, Министерството на вътрешните работи преустанови този вид специализирано обучение, като остана само подготовката на гранични полицаи.

От 1992 г. животът и обучението в училището се променят съществено. Съгласно Закона за полицията за обучение се приемат завършили средното си образование и отбили военна служба кандидати за служители на МВР. Преустроява се цялостно учебният процес, изработват се нови учебни програми, които отговарят на новия статут на училището и на новото време.До 1998 г. в учебното заведение се обучават сержанти само за нуждите на НС „Полиция”.

От 1998 г., след приемането на промените в Закона за МВР, започва и обучението за преквалификация на сержанти и офицери от Гранични войски в гранични полицаи от НСГП – МВР.

2000 г. – 2011 г.

От 20 април 2000г., със заповед К-1793 на Министерството на вътрешните работи, училището се преобразува в Център за специализация и професионална подготовка /ЦСПП/ към НС „Гранична полиция”, а от 2010 г. е на подчинение на Академията на МВР – Симеоново.

От началото на 2001г., с помощта на експерти от Федералната гранична охрана на Германия, ЦСПП работи за създаване на модерен учебен център за подготовка и специализация на българската гранична полиция, ориентиран към стандартите на Европейския съюз.

05полицейско1

От началото на 2001 г. с помощта на експерти от Федералната гранична охрана на Германия се работи за изграждането на модерен учебен център на Българската гранична полиция, ориентиран към стандартите на Европейския съюз.

От 01.09.2006 г. Центърът за специализирана професионална подготовка /ЦСПП/ – Пазарджик преминава към структурата на Академията на МВР.

Снимки и текст: Фейсбук група СМУ „Ф.Е.Джерзински” и сайт на МВР

 

 

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

7 КОМЕНТАРА

  1. Владо Секулов не е завършил СМУ а Владо Добрев всичко друго е верно

  2. На 09.09.1981г.за пръв път блок на СМУ от 7 випуск участва в парада
    на армията по случай на парада за 1300 години от основаването на България.Това няма да се случи в следващите 1300 години.

  3. Много съученици са завършили училището.Но не трябва да се забравя че за пръв път на 09.09.1981 блокът на 7 випуск на СМУ участва в парада по случай 1300 години България на Българската армия.Нещо което не се е случвало дотогава и няма да се случи никога за напред.

Оставете коментар

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете името си

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

Най-популярни