Съдебният състав на Окръжен съд Пазарджик оглавен от съдия Красимир Комсалов върна на досъдебна фаза стартиралото днес дело, за проповядване на омраза на религиозна основа и за пропагандиране за война, срещу Ахмед Муса Ахмед и още дузина обвиняеми – Александър Иванов, Ангел Симов, Веселин Стефанов, Ерджан Смаил, Йосиф Минчев, Ненко Щерев, Орхан Бързак, Рангел Илиев, Райко Величков, Стефан Димитров, Светослав Манчев и Александрина Ангелова.

Като по този начин потвърди тезата на адвокатите, че на практика актът на окръжния съд страда от липса на мотиви и доказателства по основни обвинения. Прокурор Малинов обяви, че ще обжалва определението на Окръжен съд пред Апелативен съд – Пловдив. Но най-вероятно от там ще му наложат да ремонтира обвинителния акт, в който не се намират отговори на въпросите – кога, къде, какво, за колко време и кой е извършил твърдяните от обвинението престъпления.

Според върховните съдии в решението си въззивният съд е афиширал, че самостоятелно установява фактическа обстановка, която всъщност не е обективирана, тъй като при описание на фактологията съдът е цитирал и преразказвал показания на свидетели по делото, извършените процесуално-следствени действия и заключения на експертизи, без въз основа на тях да изведе описание на възприета от него фактическа обстановка.

Въпреки десетките експертизи, разпити на свидетели, от които шест тайни, преводи на чужда литература, анализи на видеоматериали и стотици часове съдебни заседания, се установи, че присъдите, които Ахмед Муса и 13-те му последователи получиха на първа инстанция през 2019-а година са с неясни мотиви. Липсват категоричност кога, къде и как е извършено престъплението. Същите неопределени обвинения фигурират и в днешния обвинителен акт, а по него не са правени изискуемите от ВКС промени. Не на това мнение е прокурор Васил Малинов, който заяви:

Точно на противоположното становище е адвокат Елвира Панкова, която защитава трима от обвиняемите.

В съдебната зала стана ясно това, че прокурор Малинов не е нанесъл съществени промени в обвинителния акт, но той е все още така енигматичен какъвто е бил пред 2014 г. Всеки един от адвокатите на обвиняемите посочи едни и същи пропуски. Прокуратурата не е успяла да установи по безпрекословен начин, че обвиняемите са извършили на конкретно място и в конкретно време престъпленията, в които са обвинени. Смях в залата предизвика твърдението, че главният виновник Ахмед Муса според обвинителния акт е стоял непрекъснато с вдигнат палец от май 2011 до ноември 2014 г. като по този начин е призовавал към верска нетърпимост, тъй като този знак се свързва с несъществуващата вече „Ислямска държава“.

Самият Ахмед Муса днес многократно показа показалеца си, като заяви, че това е знак за единосъщния му Бог и че показалец показват и много от политиците в Народното събрание, но тях никой не ги съди. Според думите му делото било политическа поръчка, защото от Европа на България били преведени много пари, за да се борят срещу ислямизма и делото срещу него и сподвижниците му е само част от плана за оправдаване на средствата. За днешния процес коментарът му беше, че е „Старата песен на нов глас“. Другата теза лансирана от Муса е, че от него са очаквали да събира гласове от махалата за определена политическа партия, но той отказал. Останалите обвиняеми не пожелаха да кажат нищо. Повечето от тях, както и самият Ахмед Муса в момента работят в Германия. Като строители, плочкаджии или шофьори. Повечето от тях смятат, че са били обвинени погрешно и са жертва на политически решения.

Впрочем делото се извъртя през всички възможни инстанции, а според адвокатите по него обвинителният акт не е променян на йота. Това от своя страна пък предизвиква въпросът – имаме ли адекватно правосъдие и прокуратура? И не е ли целта на прокуратурата и правосъдието да въздава справедливост и то на време. Защото десет години както и да го гледаме си е поне една седма от човешкия живот.