Храмът в Септември днес отбелязва почитта си към своя патрон. Църквата „Свети Харалампий“ в града има интересна история. По време на турското робство в района живели двама комити, които отмъщавали на турците за извършените от тях злини. В края на живота си решителните българи поискали да построят църква. Единият дарил земята, а другият пари за храма.
Необходимо било обаче да се вземе и разрешение от местния турски бей. Когато отишли при него – той отказал. След време трябвало да се роди поредното дете на бея. От цяла дузина деца обаче всичките били женски, а той копнеел за наследник. Когато дошъл денят беят извикал съпругата на единия от комитите, която трябвало да акушира на родилката.
Тя се казвала Неделя и първа съобщила на бея добрата новина, че има момче. Доволен, че съдбата го дарила с мъжки наследник беят й обещал да изпълни всяко нейно желание. Подучена от мъжа си Неделя поискала да даде разрешение да се построи църквата. Така бил построен храм „Свети Харалампий“, който е осветен през 1871 година.
Св. Харалампий (10 февруари) се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. Според народното вярване чумата се е родила на зимния Атанасовден и започнала да мори хората по земята, докато св. Харалампий не успял да я залови и окове в девет вериги. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я пусне, тя прави поразии. Името ѝ никога не се споменава, нарича се добрата, леля, блага медана, с цел постоянното ѝ умилостивяване.
На този ден не се работи, за да не се разсърди светецът и да освободи болестта. Призори всяка домакиня изпича обреден хляб „колак“ и три малки кравайчета и заедно с паничка мед ги носи в черквата да бъдат осветени.
Вкъщи намазват обредните хлябове с меда, прекадяват ги, разчупват ги на късове и разнасят на три къщи за здраве на „леля“ (чумата). Едно от медените кравайчета хвърлят на покрива на къщата за чумата, второто дават на домашните животни, а третото изяждат децата.
С осветения мед мажат челата на децата, за да не боледуват. От него запазват за лек през цялата година. На този ден празнуват: Харалампи, Харалампий, Хараламби, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо, Ламбрин/а, Валентин/а, Вальо, Валя, Валентинка и сродните им имена.
Няма коментари!
Все още няма коментари.