Ако сте почитатели на архитектурата от времето на Римската империя с удоволствие ще разгледате изцяло реновираната вила „Армира“ край Ивайловград. Днес тя се открива официално, а първите ѝ посетители останаха очаровани от видяното. Ремонтът наистина въведе обекта в ХXI в. по подобаващ начин и направи сериозна крачка напред в представянето на този тип археологически обекти, с които страната ни е изключително богата.
Какво да очаквате? Вижте – ТУК
Антична вила „Армира” е най-богатият дворец от римско време, разкрит в днешните български земи. Построен е през втората половина на I век сл.Хр. от заможен аристократ като център на голямо поземлено владение. Предположението на историците е, че става дума за тракийски владетел, който е преминал под римска власт и е създал тази разкошна вила по образец на богатите домове на римляните във всички завладени от тях провинции.
Както и днес, така и в миналото, хората харесват лукса и подобренията, които виждат в други райони на континента. Но само аристократите имат право и възможност да се снабдят с тях. След като тракийските племена са покорени от нашествениците, след дълги и изнурителни войни, местната аристокрация се задължава да им служи, но бившите племенни владетели не са убити, а им се дава шанс да продължат да властват в териториите си и да служат на империята. Предполага се, че по този начин тракийският владетел издигнал голямата постройка продължава да владее и дава хляб на близо 1000 души от своето владение.
Вила „Армира“ е уникален образец на римската провинциална архитектура и изкуство на Балканите със световна значимост. Нейната планова схема, пищна мраморна украса и оригинални подови мозайки (над 400 кв.м и почти 3000 мраморни фрагмента), я превръщат в най-богатия разкрит по нашите земи частен дворец от античността. Вилата е единствената, в която са открити всички известни разновидности на свастиката, древен санскритски символ на щастието и късмета.
Мозайката – дело на изкусни майстори мозаисти, изваяли този съвършен мозаичен килим със ситно черни, бели и цветни камъчета е изключително ценна, тъй като в нея са изобразени портретите на собственика от първата половина на ІІ в. от н. е. и неговите невръстни деца – момче и момиче, които са единствените портретни изображения, останали от римската епоха в територията на днешните български земи. Към този мозаичен килим принадлежат и интересни сюжетни сцени с персонажи от тракийската и гръцката митология: „Аполон”, „Артемида”, „Седящ Пан”, „Сатир” и др.
Специален интерес представлява и по-късната мозайка от триклиниума с изображение на Медуза Горгона – символ, който се повтаря многократно в декорацията на вилата.
Внушителната двуетажна сграда се простира на площ 3132 кв.м – с панорамна тераса и много помещения (спални, приемни, зала за пиршества, стаи за гости, работни дневни за жените, баня и др.). Само на първия етаж помещенията са били 22, ограждащи под формата на буквата “П” oгромен басейн. За почти четиривековното си съществуване антична вила „Армира“ е била преустройвана и поправяна многократно.
В началото на III в. тя е била разширена на изток с просторна зала за гости (триклиниум) и сервизни помещения към нея. В част от сградата е имало римски тип отоплителна система (хипокауст), следи от която се виждат и днес.
Още през първата половина на II в. към вила „Армира“ се създава ателие за художествена обработка на добивания в околностите й искрящ бял мрамор, като тук са поканени да работят майстори от град Афродизия в Мала Азия, известен с най-голямата през римската епоха скулптурна школа в света. Така вилата се превръща в истински дворец от Римската империя.
Целият първи етаж е бил облицован със съвършено изработени мраморни плочи и пана, покриващи стените на коридорите и всички представителни помещения от пода до тавана, както и самия басейн. Сложната схема на облицовките около басейна повтаря колонадите от древните богати градежи и стенописите от ранноримската епоха.
Във вила Армира са открити и предмети от бита, както и амуниции и конски сбруи, които се отличават с изящество. някои от предметите може би са дошли тук от съседна Гърция, други от Персия, трети създадени от местни майстори.
Вилата е разгърната на площ повече от 3000 кв.м. В нея има много помещения, както ѝ градина. Вилата е снабдена и с голяма тераса, която е обърната към красивите гледки в околността и реката Армира, на която е кръстена в наши дни вилата. Армира е последният десен приток на река Арда. Вилата е настлана с мозайки, но стените ѝ били облицовани с висококачествен бял мрамор, добиван от близки кариери. Едно от предположенията на историците е, че собствениците на вилата са търгували с този мрамор.
При направените анализи е станало ясно, че облицовките на стените и мраморните късчета за мозайките в коридорите и басейнът в перистила на вилата имат един и същи произход и са обработени по едно и също време. Тогава е изработена и изящната колонада и капителите за нея, както и фризовете и тяхната изящна украсата от бял мрамор, в римо-коринтски стил. Най-разпространените са тези с повтаряща се глава на медуза – горгона.
Мозайките са най-ранните за момента от римската епоха открити в България. Изключително добре запазена и ценна е мозайката от спалнята на вилата. Там са изобразени портретите на собственика на вилата и неговите деца – момче и момиче, тази мозайка е поставена през II в. след Христа. Предполага се, че майката на децата не е била жива, когато е създадена мозайката и заради това, нейното изображение липсва. В подкрепа на това твърдение е откритата в близост гробница, в която са намерени останки на женски труп от тази епоха.
Банята във вилата е снабдена с три малки басейна – за хладка, топла и гореща вода. Тя е била снабдена с подово отопление, както и сауна. Банята е била най-разрушеното помещение при разкриването на вилата и днес е трудно да се определи как точно е била украсена тя, но ясно личат очертанията на всичко изброено до тук. Впрочем подово отопление или хипокауст има в цялата вила.
Жилищният комплекс е развит около голям басейн. Той е с размер 11 х 7 метра.
От входа се влиза и преминава през вестибюл и се стига до централната част на жилището, а водата е достигала до басейна през специално изграден аквадукт, който пълнел съоръжението с изворна вода.
Тя се изливала от устата на мраморна фигура, която служела като водоскок.
Главният вход на вилата е бил западният и се предполага, че е бил украсен с поне две колони. Както в античните Помпей и Херкулан , тук сградата е била разделена на две.
В първата част имат достъп външните посетители, а втората е предназначена единствено за стопаните на дома. Предполага се, че вилата е унищожена от готските нашествия. Предполага се, че е възможно в тази вила да е починал римският император Валент. Вилата е била опожарена и вероятно разграбена. Мощно земетресение допринася да бъде доразрушена внушителната постройка.
По своята пищност и устройство вила „Армира“ се родее с друга известна забележителност вила Романа дел Казале на остров Сицилия. Тя обаче е обект на Световното историческо наследство под егидата на ЮНЕСКО.
Разходка в нея очаквайте другата събота.
Няма коментари!
Все още няма коментари.