Едва ли много от вас знаят, че прототипът на доктор Охболи, литературният персонаж на Корней Чуковски е реален човек. Неговото име е Цемах Йоселевич Шабад (05.02.1864 – 20.01.1935), полски лекар, живял в Русия, еврейски общественик, публицист и редактор.

Книгата на Чуковски бе много популярна сред децата в България по времето на социализма, а в нея се разказва за лекар, който разбира езика на животните и те идват при него, за да ги лекува.

В спомените си Чуковски пише за д-р Шабад: „Това беше най-добрият човек, когото съм виждал в живота си. Всяко дете то лекуваше с чаша мляко. Пред дома му всеки ден имаше опашка от бедни деца, на които той подаряваше чаша топло мляко. Ако децата бяха болни, той ги лекуваше, но това стигаше и по-далеч. Децата му носеха своите домашни любимци – котка със счупено краче, наранени кучета… Нерядко можеше да се види как докторът, въоръжен с пинсета да вади трънчета от лапичките на домашните любимци или въоръжен с пинсета да изважда кукичка от гърлото на котка, с изключително ловки движения. Заради това си помислих, че трябва да напиша книжка за този добър човек и лекар. И така ми хрумна да го напиша: „При него идва да се лекува и крава и вълчица…“



Цемах Шабад е роден във Вилнюс. Завършва медицина в Московския университет, занимава се с медицинска практика в Москва, участвовал в борбата с епидемията от холера в Астрахан. През 1894 год. се връщавъв Вилнюс, където оглавява една от тамошните болници. Цемах Шабад лекува всички, които потърсят помощта му. Ако пациентът е беден, той не взема то него никакви пари. Прави домашни посещения и в добро и в лошо време. Заедно с това развива и активна обществена дейност: работи като редактор на списание и член на градската община, ръководи клона на „Еврейската общност“ и представлява Вилнюс в полския сейм, написва няколко книти по медицина на полски, немски и руски език. Той е в основата на съветските еврейски средни училища „Цемах“.

Шабад създава и отдел за „Обществено опазване на здравето на еврейското население“Общества охранения здоровья еврейского населения», където особено внимание се отделя на въпроса за хигиената. Неговият израз „Редът е в основата на оцеляването“ става популярен и по време на Първата световна война в еврейския квартал няма нито един случай на епидемия.

Благодарение на него в единадесет училища във Вилнюс са открити безплатни столови за деца, приюти за сираци и детски оздравителни лагери. В годините на гладуване 1916 – 1917 г. д-р Шабад заминава за Петербург на спешно заседание на Еврейския комитет за оказване на помощ, получава от там 50 000 рубли и с тях организира в града акция „Капка мляко“, в която включва всички бедни семейства с кърмачета, като освен мляко им предоставя и безплатни хранителни продукти и дрехи.

Цемах Шабад умира на 20 януари 1935 года. Целият град скърби за добрия лекар, а на погребението му присъстват над 30 000 души. В негова памет затварят държавните учреждения и магазините през този ден.

В памет на Шабад през 2007 г. във Вилнюс е издигнат паметник на скулптора Ромуалдаса Квинтаса — бронзовите фигури на доктора със старомодна шапка и малко момиченце гушкало котка в ръцете си, в чест на случая с погълнатата рибарска кукичка.