Зеугма (или Зевгма) ако го сравняваме с Месопотамия, е сравнително млад град, основан след походите на Александър Македонски. Той просъществува повече от девет века. В този град, който днес се намира на територията на Турция, се съхранява богата колекция от римски мозайки, създадени когато градът е бил богат и велик. В него процъфтява търговията и той се превръща в неин център, заради непосредствената си близост до река Ефрат и място където тя може да се премине най-лесно. Зевгма в превод означава „мост от лодки“.

По време на съществуването си градът се променя, той ту се разраства, ту се смалява. Разкопките в него се провеждат трудно, защото голяма част от древния град е застроен и в днешно време, а когато се правят разкопки се преминава през множество археологически слоеве.

През II—III в. Зеугма е доста голям град от гледна точка на Римската империя, по това време в него са населени над 70 000 човека. Близостта до Ефрат дава възможност на много богати за времето си хора да си построят вили на територията на града и да поканят изкусни майстори да украсят домовете им.

Това, което отличава Зевгма, е нейната забележителна роля в насърчаването на интеграцията на гръко-македонската и семитската култура в региона. Културната политика на империята на Селевкидите улеснява сливането на тези две отделни културни сфери, което води до появата на уникални синкретични хибридни култури. Градът служи като място, където различни етноси съжителстват и хармонично си взаимодействат, създавайки богат културен синтез.

През римския период Зевгма преживява период на разцвет и просперитет. Стратегическото му местоположение покрай ключови търговски пътища и функцията му на пункт за събиране на пътни такси допринасят за неговия икономически успех. Градът се гордее с набор удобства, типични за римски граничен град. Те включват оживени пазари, агори, светилища, стадион, театър, бани, римска легионерска база, градски стени и некрополи.

По всичко личи, че в този период в града е имало школа за направата на антични мозайки и нейните представители са се надпреварвали да създават шедьоври.Те бидейки гръцки в основата си са черпели и от знанията на източните майстори. В голяма част от случаите надписите на мозайките са на сирийски език, който се явява диалект на арамейския.

В хода на интензивните разкопки, които се провеждат в Зевгма в навечерието напускането на язовир и електроцентрала на Ефрат беше открита една от най-богатите колекции от древни мозайки, която е почти толкова съвършена , колкото тази в Националния музей Бардо в Тунис.

През 2012 г. Зевгма е включен в списъка на обектите на Световното историческо наследство на ЮНЕСКО. Мозайките от наводнената част на древния римски град сега се съхраняват в музея на мозайката в Газиантеп, който е един от най-посещаваните и популярни музеи в Турция.