петък, май 15, 2026
НачалоКултураКартиниПещерските художници откриха годишната си изложба в галерия "Проф. В. Стайков"

Пещерските художници откриха годишната си изложба в галерия „Проф. В. Стайков“

Снимки : peshteraprim

Традиционната годишна изложба на Дружеството на пещерските художници беше открита в ХГ „проф. В. Стайков“. Инициативата е отворена за участието на всеки от членовете на дружеството, който твори в областите живопис, графика, скулптура, дърворезба, енкаустика, интарзия, иконопис, приложни изкуства и иерография. В изложбеното пространство са експонирани 86 творби на 42-ма автори.

17художници

За първи път в това издание се включват Дафи Самарджиева, баща и дъщеря- Александър и Александра Станишеви, Стоян Учкунов, Йорданка Динчева, Тодор Ангелиев, Александра Илиева и Ангелина Казакова.

17художници2

В атмосферата на наближаващите светли празници Художествената галерия посрещна съмишленици, приятели, обшественици. За да уважат арт форума, тук пристигна кметът Йордан Младенов, екипът му, представители на политическите сили.

17художници3

Изложбата откри Илия Тончев- председател на дружеството. “ Радостен съм за поредна година да открия изложбата, която представя пред публиката най-новите произведения на моите колеги. Надявам се те да стигнат до сърцата на нашите съграждани. Пожелавам на приятелите на това изкуство здраве, творчески успехи, нови висоти и късмет през 2024г.“, каза видимо развълнуван Тончев.

17художници4

Поздравявам ви, че всяка година организирате такова събитие, вашето творчество, което наистина е невероятно е доказателство за приемственост между творческите поколения. За пореден път се убедих, че тук има много големи автори и много скромни хора. Аз се радвам, че експозицията говори за богатия потенциал на нашите творци. Пожелавам здраве и нови творчески успехи на всички, които със своя талант зареждат с енергия града..“ – каза Йордан Младенов.

Малко по-късно градоначалникът връчи Годишната награда. Почетен знак, грамота и парична сума за цялостно творчество получи Борис Стайков.

Борис Стайков е роден на 26 октомври 1971 г. в Пeщера. Творческата му биография включва участие в самостоятелни и собствени изложби: Магистър по графичен дизайн и визуална комуникация Бакалавър по артистичен дизайн в Нов български университет.

17художници6

За него преди година писателят и журналист Цветанка Чучева написа:

Борис Стайков не изобразява, не показва, не „иска да каже“… Картините му „прибират” очите ни и събуждат други сетива. Съвзема се изначалната ни дарба да вдишваме цветовете – с уханията и звуците им,с тишината и притчите им. Небето е слязло във всяко платно и ни пресътворява. В синева. Висока. Светлината ни люлее в цветни вълшебства до окончателната ни безплътност. Накрая, от „посетители“, „ценители“, „почитатели“ не е останало нищо. Из изложбената зала се носят синкаво-лилави-резедави, слънчеви, здрачни и лунни: сън, смях, спомен, път, песен, полет, бездна, болка, блян… Прекрасното е невидимо за очите.“

17художници5

Изложбата в Пещера е с вход свободен и ще може да бъде разгледана до 1 февруари 2024 г. Годишната изложба на пещерските художници е значим художествен форум за местните културни среди със своята дълга история. Събитието е финансирано от община Пещера и е част от нейния Културен календар.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

Оставете коментар

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете името си

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

Най-популярни

Скоро коментирани