Забелязали ли сте какво има на входните арки на града? Всъщност на първите две от тях, защото от преди малко повече от два месеца имаме и трета.
На двете кръгови кръстовища от двата входа на града при влизане от Пловдив и Пещера, през 2005 г. бяха изработени арки с герба на Пазарджик. Те бяха тържествено открити в деня на Народните будители. Идеята за изграждането им принадлежи на тогавашния кмет Иван Евстатиев. Освен герба обаче, там има монтирани и по две керамични монети, а с месингови букви на кирилица и латиница е изписано името на града. Финансирането бе осигурено с дарения от местния бизнес. Проектът е изработен от авторски колектив: скулптор – Спас Киричев, Маргарита Иванова и архитект Борислав Пройчев.
Какви са тези монети? Защо са там и кой ги е изработил?
През 1937 г. при село Величково, Пазарджишко, е открито съкровище от сребърни монети в глинен съд. Съдържа тетрастатери на тракийското племе Дерони. Монетите са с тегло 38.9 – 40.65 гр. Съкровището е единствено по рода си в света.
През есента на 1937 г. работници от каменна кариера край село Бошуля, Пазарджишко, попадат на малко изящно глинено съдче. В желанието си да видят по-бързо откритото от тях „имане” , те счупват гърненцето и разпределят помежду си намиращите се в него сребърни монети. После, както често се случва, един от тях не се стърпява да се похвали с необикновената си придобивка и след доста перипетии властите успяват да приберат десетте монети. Предполага се, че монетите са били повече на брой и част от тях изчезнали преди намесата на властите. Сребърните монети са първите, отсечени по българските земи. Те дело на траките и датират от V в. пр.н.е. Тогава все още в древна Тракия не са се образували държавици, а тя е населявана от отделни племена. През този период е възникнало т. нар. тракийско племенно монетосечене.



Няма коментари!
Все още няма коментари.