Поклонение послучай 151 години от гибелта на Апостола на свободата се състоя днес пред паметника на площада пред Гюлеметовата къща се състоя днес в Брацигово.

Кметът Надежда Казакова, председателят на Общинския съвет – инж. Веселина Дамова, общински съветници, учители, музейни работници, десетки деца и граждани засвидетелстваха своята почит и преклонение пред подвига на великия българин.

Слово да неговата значимост като първи стратег и визионер за Освобождението на България от турското иго прочете главният експерт на отдел „Просвета и култура“ към Община Брацигово – Иванка Стефанова. Тя подчерта безрезервната отдатеност на Васил Левски към делото, организаторските му качества и създадената от него мрежа от революционни комитети, която се превръща в гръбнака на последвалото Априлско въстание, неизменна част от което е и Брацигово.

Децата от НУ „Васил Петлешков“ подготвиха специална програма със стихове и песни посветени на свободата и Васил Левски, те бяха изпълнени пред паметника на героя.

„Думите на Левски – за чиста и свята Република, са изключително актуални и днес.“ – заяви кметът на Брацигово Надежда Казакова. „Няма българско сърце, което да не трепне само когато чуе името на Левски. Наша е отговорността да запазим жив спомена за него, за неговия светъл и вдъхновяващ пример.

Ето защо сме се събрали тук днес заедно с всички ученици, образованието освен своята ограмотителска мисия е призовано и да съхранява паметта на поколенията и да ги предава напред във времето. Гибелта на Васил Левски мотивира неговите последователи да продължат делото му и Брацигово е един от градовете, които следват неговата саможертва. Подобно на Левски брациговският апостол Васил Петлешков не предава никого, умира геройски и предава примера си на следващите поколения.“ – каза още Надежда Казакова след като поднесе венеца от името на общинска администрация.

Много цветя и венци се събраха под паметника на Васил Левски в революционния град. Мемориалът е изсечен от скулптора Благой Илиев, родом от Бяга и е поставен там през 1976 г. , когато градът чества 100 години от Априлското въстание.














