петък, май 15, 2026
НачалоИЗБОР НА РЕДАКТОРАЗапочват Великденските пости

Започват Великденските пости

Великият пост през 2026 г. започва на 23 февруари – понеделник, непосредствено след Сирни заговезни (22 февруари), и ще продължи до 11 април включително. Този седемседмичен период е най-важният и най-строг пост в православния календар и подготвя вярващите за Възкресение Христово, което през 2026 г. се пада на 12 април.

Великият пост през 2026 г. обхваща времето от 23 февруари до 11 април. Това е период, в който православните християни се стремят към духовно обръщане, покаяние и вътрешно пречистване чрез въздържание и добри дела.

Първата седмица от Великия пост, позната като Чиста седмица, е смятана за най-аскетичната.

В понеделник, вторник и сряда на Чиста седмица традицията препоръчва сухоежбина, а за по-смелите и физически подготвени – и тримирене, което представлява пълно въздържание от храна за три дни.

През целия Велик пост вярващите се въздържат от:

• месни продукти

• млечни храни

• яйца

• риба

Риба се разрешава единствено на два големи празника: Благовещение и Връбница.

Великият пост не се свежда само до промяна в храненето. Той е време за: усилени молитви, покаяние и изповед, въздържание от вредни навици и пороци, извършване на милосърдни дела. Целта е не просто телесно ограничение, а духовно обновление преди най-големия християнски празник – Великден.

Последната седмица преди Възкресение Христово, наречена Страстна седмица, е посветена на последните дни от земния живот на Христос. Тя е най-строгата част от целия постен период.

Велики петък – ден на пълно въздържание

На Велики петък Църквата препоръчва пълен пост в знак на почит към разпятието и страданията Христови.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

Оставете коментар

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете името си

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

Най-популярни

Скоро коментирани